19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

Tekirdağ’ın Musluklarından kanser akıyor...

Tekirdağ’ın Musluklarından kanser akıyor...

Nüfusu 1 milyon'a dayanan Tekirdağ'ın içme suyu şebekesinin henüz kaç kilometrelik kısmının kanserojen madde ihtiva ettiği kesin olarak tesbit edilememiş olmakla birlikte, Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın 100 Yıl Mh'si asvalt atma töreninde yaptığı konuşmada 'Tekirdağ-başta Çerkezköy olmak üzere merkez İlçe dahil içilen suların asbestli borulardan sağlandığını' ifade etmişti.

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'ın bu açıklamasının ardından halka bilgi vermek bir yana, 'halkı içtiği sudan dolayı kanser riski ile karşı karşıya bırakan asbest'li su borularının değiştirilmesi yönünde de adım atmadığı' aktarılan bilgiler arasında.

Daha önceki belediyeler tarafından dayanıklı olduğu için asbestli boru döşenmiş ancak ilerleyen yıllar içersinde asbestli içme suyu şebekesini kullanan insanların uzun vadede mide ve bağırsak kanserine yakalanma riskinin olduğu ortaya çıkmış ve Asbestli maddelerin kullanımı Dünya'da birçok ülkede olduğu gibi Türkiye'de de yasaklandı. Kanser Araştırma Fonu (DKAF) asbesti "kesin kanserojen madde" olarak tanımlıyor. Bilindiği gibi, Trakya bölgesinde Çanakkale'nin Yenice ilçesine bağlı Kalkım beldesinde de asbestli olduğu belirlenen içme suyu şebeke borularını İller Bankası'ndan alınan kredilerle değiştirdi.

Kadir Albayrak 'isterse değişir'

Her ne kadar kolay bir değişim süreci olmasa da, insan sağlığına verilen değerin ön planda tutulacağı dikkate alınarak bu konu da Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak ve Büyükşehir Belediye Meclis üyelerine görev düşüyor.

'Bizimgazete.org' ve 'GörüntülüYorum' formatı altında "Lambadaki Cin" ekibi olarak Tekirdağ halkını içtiği su ile kanser olmaya zorlayan bu gidişata dur demek için asbestli şehir su şebekeleri ve şehre su taşıyan asbestli su borularının değiştiği güne kadar yetkililerle birlikte takipçisi olacağız.

Not:
Bu konu da uzman olan kişiler, asbestli boruların özel bir teknikle sökülmesi ve yenilenmesi gerektiğini "Asbestli boruların sökülmesi eğitimli kişilerce yapılmasını aksi taktirde yanlış sökümden dolayı havada kalan asbest'in solunum yolu ile insan sağlığına daha çok zarar verebileceği, söküm işinde yer alan elemanların mutlaka eğitimli kişilerden oluşması" gerektiğine işaret ediliyor.


Nijat Ayvaz

Kamera-Kurgu-Montaj: TC Özer Enginler