19 Temmuz 2018 Perşembe

İHBAR HATTI

BİZİ “KANSER” ETMEYİN

Şişecam fabrikalarına Bulgaristan'dan gemiler tarafından hammadde olarak getirilen "dökme toz kostik soda"nın gerekli önlemler alınmadan kapma yöntemi ile tahliye edilmesi ile ayda 80-90 ton civarında toz kostik sodanın rüzgarın da etkisiyle 3-4 km yükselerek Tekirdağ-Süleymanpaşa'lıların üzerine kanser olarak yağmaya devam ediyor ve buna kimse dur demiyor!..

"Lambadaki Cin" ekibi olarak Tekirdağ halkını her nefes aldığında bir adım daha kanser riski ile karşı, karşıya getirecek bu gidişata bir son vermek için harekete geçtik. Yaptığımız çekimlerde de görüldüğü gibi "dökme toz kostik soda"nın kapma yöntemi yani vinçler ile tahliye edilme süreci içinde yoğun toz bulutlarının havaya karıştığına ve geniş alanlara yayıldığına şahit olduk.
Bizim burada sorguladığımız dökme toz kostik sodanın araçlara yüklenmesi, tahliye edilmesinin Vigan prometik aletiyle hiçbir fire vermeden, halkın sağlığını kanser riski ile karşı, karşıya bırakmadan yapmak varken; 450 bin dolar vererek tamiri yapılan vigan aletinin neden çalıştırılmadığı ile ilgili

Soda'nın kapma vinçlerle araçlara yükleme yapıldığı sırada havaya dağıldığı, denize saçıldığı her soluk alıp verişimizde bizi ölüme bir adım daha yaklaştırdığı bilindiği halde, defalarca ilgili yerlere ve resmi kurumlara şikayet dilekçeleri verildiği halde yetkililerin neden sessiz kaldığı ile ilgili.

Bizim aklımıza 2 şık geliyor ilki insan hayatının bir şişe cam kadar değeri olmadığı. İkincisi, insanlar için okşijen solumanın pahalı ve yanlış olduğu...


Nijat Ayvaz
Kamera-Kurgu-Montaj: TC Özer Enginler

Lambadaki Cin İrtibat;
Nijat Ayvaz 0537 606 80 86
Özer Enginler 0533 513 42 01