22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Yargının kararı bilindiği için mi…

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, 5 Ağustos Pazartesi günü yapılacak Ergenekon davasının karar duruşmasına izleyici alınmayacağını açıkladı. Harika doğrusu demokratik karar dediğin buna denir.

Düşünsenize mahkeme yargı kararını açıklıyor ve Türk Milleti adına diyerek imzalıyor. İyi de, Türk Milleti adına aldığın kararı açıklarken Türk Milleti nerede olacak?  Vali Mutlu, son karar duruşmasında izleyici olarak bölgeye intikal etmek isteyen yurttaşlarımıza yönelik, kalabalık gruplar halinde görülmeleri durumunda suçlu muamelesi yapılacağını söylemedi mi?

Yani Türk Milleti adına aldığın kararı, Türk Milletinin kendi ayağınla gittiği Silivri zindanlarına hoş geldiniz diyerek hapsedeceksin. Daha sonra da parmaklıklar arkasında kalan millete, Yüce Türk Milleti adına aldığın kararı açıklayacaksın! Pes doğrusu, hapse atılmış millete 5 yıl boyunca haksız yere içeri atılmış olanlar hakkındaki sana göre millet adına aldığın kararı okuyacaksın!.. Ve tribünden seyredenler de alınan bu kararı hayranlıkla alkışlayacak!

5 Ağustos Pazartesi, Türk tarihine kara bir gün olarak geçmemeli. Ogün orada bulunacak olanlar yargının verdiği kararı bayram havasında geçirmek isteyenler ile dolup taşacak.

Yargının kararı bilindiği için mi…

İstanbul Barosu Başkanı Ümit Kocasakal, Bir duruşmayı ya kapalı yaparsınız ya da açık yaparsınız. Sadece sanık yakınlarını duruşmaya almamazlık olmaz. Kaldı ki bu kararın gerekçesi ne? Hangi genel ahlakın veya kamu güvenliğinin kesin olarak gerekli kıldığı hal? Ayrıca CMK 182’nin üçüncü maddesi, ‘Duruşmanın kapalı yapılması konusundaki gerekçeli karar ile hüküm açık duruşmada açıklanır’ diyor.
Böyle mi olmuş? Böyle olduğunu duymadım. Bu karar bence başka bir sebeple alınmış bir karar. İnsanlar oraya gelmesin diye alınmış bir karar. Bu kararı kanuni ve hukuki bulmuyorum. Demişti. O halde bu alınan karar tamamen siyasi. Başka türlü bir izahı yok. Sanki yargının içerde alacağı olumsuz karar biliniyormuş ta ona göre önlem alınıyor havası var.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç , Merkez Yönetim Kurulu toplantısından sonra basına yaptığı açıklamada şunları söylemişti;

“Başbakan son gelişmelerden sonra tedirgin, ürkek, büyük bir korku içerisinde. Kendi kendini hapsetmiş durumda. Kimden korkuyor? Halkından korkuyor, gelişmelerden korkuyor. Her şeyin kendi çizdiği çerçevede gitmediğini görünce halkın tepkisinden çekiniyor, korkuyor.” Demişti.

Gezi Parkı olayları gibi en ufak bir kıvılcımın, arandığı halde bulunamayan demokratik hakların kısıtlandığında, ülkemizi yangın yerine çevirdiğine hepimiz şahit olduk. Asıl anlayamadığım, dünya’ya örnek lider olarak gösterilen, ileri demokrasinin yaratıcısı Başbakan Erdoğan tarafından bütün bu olanlar bilindiği halde neden diğer yüzde elliyi de kapsayacak şekilde atım atılmadığı! Yoksa iktidardan düştükten sonra hesabını veremeyecekleri bir şeyler mi var? Şimdi halkı yargılayan Silivri mahkemelerinin onları yargılayacağından mı, yada şimdilik yanlarında olan yandaş medyayı yarın şartlar değiştiğinde karşısında mı bulacağından korkuyorlar? anlamış değilim.

CHP Genel Başkan Yardımcısı, Parti Sözcüsü Prof. Dr. Haluk Koç, basına yaptığı açıklamada şunları kaydetmiş ti;

Statlarda tezahürat yapmayı yasaklatacaksın, hicivi yasaklatacaksın. Bundan sonra herhalde o hiciv dergilerine gelecek sıkıntılar. Bunların yayınına engel olacaksın. Sosyal medyadan korkacaksın, twitterdan korkacaksın, öğrenciden korkacaksın, iş adamından korkacaksın, yolda yürüyen insandan korkacaksın, şarkı söyleyenden korkacaksın, kitap okuyandan korkacaksın, gözlük takandan korkacaksın, durandan korkacaksın, konuşandan korkacaksın. Hepimiz mumyamı olacağız bu ülkede? Robot mu olacağız bu ülkede? Yanındaki insanlardan da korkmaya başlayacaksın yarın bugün ki korkuyorsun belli. Siyasetin yarınki düzenlemeleri içerisinde AKP’deki fetret dönemine hazırlanan kendi yakınındaki gruplardan da korkuyorsun, çekiniyorsun.04 Ağustos 2013 Pazar 04:09
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG