22 Temmuz 2018 Pazar

İHBAR HATTI

Savaş Suriye’de ama asıl hedef Türkiye.

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

Türkiye’de yaşanan ve yaşanacak olan her şey vatandaş olarak bizlere gayet doğal süreçler olarak yansımaya başladı. Üstümüzde oynamak istedikleri oyunları önce sinemalarda sonra kitaplarda, pardon diyerek yanlış çizdik dedikleri haritalarda… alıştıra, alıştıra… (Alıştık ta)

Senaryo yu hayal ettiler, kurguladılar, uyuttular ve uyguladılar. Dünya devletleri hatta bunlara maşa olan damat ferit’ler madem ki Türkiye üzerinden bir takım gelişmeleri hayal ediyor, bizde başımıza gelmesi muhtemel olasılıkları hayal edelim.

Mısır’ın malum dinci diktatörden kurtulmak için verdiği mücadele ortada. Tabiiki kan akmamalı, insanlar koltuklarına yapışan liderlerin çıkarını korumak için ölmemeli. Ama liderlerde bunu görmeli. Direnin diyerek binlerce insanın ölümlerine sebep olacak insanlık suçunu da işlememeli.

Bir anda tekrar Suriye’ye kenetlendik. Biz halk olarak kenetlenmedik ama kurtuluşunu orada bulacağına inananlar kenetlendi. Bilinen yabancı güçlerin ve (BOP) Büyük Ortadoğu Projesi’nin bize verdiği yetki ile ağabeylerimize hizmette kusur etmemek için kendisi zaten bir kuruş etmeyen Esad rejimini yıkmak için kurulmasına fazlasıyla yardımcı olduğumuz (ÖSO) Özel Suriye Ordusunu yarattık. Neden?

Mısır’a bakıyorsun, Müslüman kardeşler destekleniyor ki, içinde bulunan gruplar Türkiye ve dünya tarafından terörist ilan edilmiş. Türkiye’ye bakıyorsun iktidar tarafından temsil edilmediğini savunan Taksim-Gezi’de başlayan özgürlüğüme müdahale etme diyen bir halk hareketi. Üstelik içinde ölümler olduğu halde iktidarın barışmaya niyeti olmadığı bir duruş. Neye güvenerek! Karşınıza çıkartmıyorum denen %50’ye mi? yoksa önce Mısır’da kurulması düşünülen Müslüman kardeşlerin kurmayı gerçekleşiremediği İslami rejimi ülkemize ithal etmeye mi?

Suriye’ye bakıyorsun, aynı mantık. Ama burada durum biraz daha farklı. İçinde açık,açık olduğunu söyleyen bir ABD ve İsrail var. Vurmak için gerekli olan alt yapıyı hazırladık. Hatta Esad’ın kimyasal silah kullanarak insanlık suçu işlediğini belgelerinle tespit ettiklerini belirtiyor.

Peki şimdi ne olacak? Hayal kurmaya devam. ABD’nin Esad’ı yıkacak olan bombalarından sonra Suriye, birçok dinci grubun eline geçeceği biliniyor.

Bu grupların en imtiyazlı olanı Müslüman kardeşler olacağı aşikar. Mısır’da yedikleri tokatın ardından sam amca, Mısır’a karşılık onlara Suriye’de ABD ve İsrail tarafında savaşacakları için yer verip vermeyeceği. Bugün ABD Kongresinde konuşulan konu, o bölgede bulunan dinci grupların hangi pozisyonda bulunacağı. Onlar için Suriye’nin ve orada ölen milyonların zaten hiçbir önemi yok. İki Müslüman grubun Allah adına birbirlerini barbarca öldürmelerine şahit olduk. Tek amaçları, o koltuğa kendi liderini oturtup İslami kurallar ile yönetilen şeriat devleti kurmak.

"O savaş onun sonu olacak, bunun farkında bile değil"

İzmir Milletvekili Oktay Vural partisinin Selçuk İlçe Teşkilatı’nı ziyaret
inin hemen ardından basına yaptığı açıklamada hükümeti uyararak şu açıklamalarda bulunmuştu;
"Başbakan Erdoğan, ülkeyi savaşa sokarak, bunları ’atlatırım’ diyor. Ama o savaş onun sonu olacak, bunun farkında bile değil" diyen Vural şöyle devam etti: "Ülkenin Güneydoğu sınırları yol geçen hanı olmuştur. 23 milyon sosyal yardıma muhtaç halkımız, 10 milyon açlık sınırında insanımız yaşarken 1 milyona yakın Suriyeli’ye ayda 2 milyon lira para harcanmaktadır. Önce, ’Milletim, ülkem’ diyecekleri yerde, sırayla televizyorlara çıkıp, başka ülkenin insanları için ağlıyorlar.
Suriye’ye müdahale isteyen esas ülkenin İsrail olduğunu da öne süren Vural, "One minute’çi başbakanımız İsrail’in taşeronluğunu yapmaktadır. Ama bu taşeronluk ülkemize pahalıya patlayacaktır. Kendisinin de sonu olacaktır."

Büyük ağabeyler için önemli olan, Türkiye’dir. Yapılması olası olan bu savaş, Suriye’yi araç olarak kullanıp Türkiye’yi hedef tahtasına oturtmak olarak düşünülebilir.  Halk olarak bir çoğumuzun kendi aramızda ve sosyal medyada konuştuğumuz (BOP) sürecinde İran’dan sonra en son yani dördüncü sırada olduğumuz. Bence burada yanılıyoruz. Türkiye, halihazır da ellerinde bulunan (İran’ın bile red ettiği) Müslüman kardeşler örgütü ve K. Irak varken üçüncü sıraya düşmez mi?

Türk Askerinin çökertildiği, Türk halkının kafasının allak bullak olduğu ve bir türlü bir araya gelmeyi beceremediği, tam bir siyasal karmaşa yaşandığı, ekonomisinin gidişini rüzgarın tayin ettiği, Taksim-Gezi’nin tek kahramanının Sırrı  Süreyya Önder olduğu söylendiği bir sırada bizi niye son sıraya atsınlar?  

"Bayrağına saygısı olmayanı savcı yapmışlar"

Hiç vazgeçmeden her defasında laik Atatürk Türkiye’sinin bir şekilde karşısında bulunan zümreler örneğin, 30 Ağustos törenlerinde resmi geçit sırasında ayağa kalkmayan Bergama Cumhuriyet Savcısı Hasan Yüksel. 'Ülkesinin bayrağına saygısı olmayan bu kişi nasıl cumhuriyet savcılığı görevi yapabilir?' diyen CHP İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler haksız mı? Türk milletinin kamu kurumlarında bulunan “T.C “ ibaresinin kaldırılmasına gösterilen tepkilerden sonra tekrar yerine iade edilmesi gibi sayılamayacak düşmanlığın bizi nerelere sürükleyeceği bilinmez mi?
Bilinir elbet.04 Eylül 2013 Çarşamba 04:52
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • CHP'DE DEĞİŞİM ZAMANI

    Bundan sonra dikiş tutar mı? tutmaz. Asıl düşünülmesi gereken CHP bu kargaşayı yaşarken

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG