22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Mısır’da yaşananlar bizim için iyi bir başlangıç olabilir mi?

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

Gezi Parkı eylemlerinden sonra gelişen süreç hakkında hiçbir adım atılmadığı gibi direnişçiler ve sosyal medyada paylaşım yapanlar hakkında cadı avı başlatılmış durumda. Tutuklanan ve kayıplar hakkında ise verilen bilgiler oldukça yetersiz.

 

Kimse Mısır üstünden Türkiye’ye bakmak istemiyor mu? Yoksa Türkiye’de bunlarda olabilr … Aman canım boşver günü geldiğinde değerlendiririz diyerek başını kuma mı gömüyor? Anlayamıyoruz!.. 

 

Mısır’da halkın isteği doğrultusunda gerçekleştirilmek istenen  devrim hareketine Hükümet kanadında çok sert tepkiler geldiği malum. Peki buna Sn Arınç’ın CHP hakkında söylediği gibi aba altından sopa göstererek Mısır’da gerçekleştirilen halk hareketine… “Darbenin apoletli veya apoletsiz olmasının farkı yoktur. Darbe darbedir.” demesine ne buyrulur.

CHP’nin burada açıkça kardeşim, kendi inandıkları gibi dini kullanarak sadece kendilerine oy verenleri kullanıp gerisini boşvererek bulundukları toplumu orta çağ karanlığına götürmek istiyorlar. Biz Türkiye’de böyle düşünenlerin önünü kesmek ve gerekirse CHP’nin her zaman dediği gibi iktidar güdümünde olan asker ve polise karşı bile dik duracağız. Burası şeriatla, dini esaslara göre yönetilmek istenen ülke olamaz. Eğer öyle olması istense idi M. Kemal Atatürk, laik Türkiye Cumhuriyeti Devletini, Türkiye İslam cumhuriyeti olarak kurardı. Demesi gerekir di.

Tabiiki CHP bu yolu seçmedi. Onlar hala İktidara oy veren kitlenin,

Kendilerini anlamasını beklediği yerde…. bekliyorlar!

Umarım bundan sonraki süreç Sn Erdoğan’ın dediği gibi herkes hata edebilirden ders alarak doğrulara gidilir. İktidara oy verenlerin haricinde kalanları da anlama yolu seçilir. Aksi halde bugün Mısır’da olanlar Cumhuriyet tarihinde ilk defa ükemizde vuku bulabilir. Tutuklanan Mursi’nin ilk verdiği beyanat, askere karşı direnin çağrısı oldu. Aslında kendi taraftarlarının bu halk hareketini başlatan kendisine oy veren yada verdiğine pişman olup bu direnişe katılanlara karşı da direnin çağrısı oldu. Bu çağrının ardından ellerine çivili sopaları ve çeşitli silahları alanlar karşılıklı kardeş kıyımına başlandı.  Buna benzer olaylar ülkemizde Taksim-Gezi’de yaşanmadı mı? Yüzde elli çoğunluğu bende karşılarına dikerim dedikten sonra sivil kıyafetlere bürünmüş polis ve parti taraftarları sokaklara dökülmedi mi? Askeri bu tip olaylarda göreve çağırırım tehtidi cabası.

Gidişat iyi değil. Polisin ülkemiz vatandaşları üstündeki vahşeti hepimiz gördük. Oysa onlar bizim çocuklarımız. Asker bizim çocuklarımız. Biz onlara  silahını kendi anana, babana karşı kullanma dediğimizde onlar analarının dizinin dibine koşarak gelir. Herkesin gözden kaçırdığı Türkiye gerçeği bu.

Herkes özellikle iktidar cephesi şapkasını önüne koyarak bir kez daha düşünmeli. Nereye gidiyoruz. Mısır’da yaşananlar bizim için iyi bir başlangıç olabilir mi? diye.

 

 06 Temmuz 2013 Cumartesi 20:37
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG