22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Ensesine vur

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

 Bugüne kadar Türkiye ve Türk halkı ne çektiyse adam gibi güçlü bir ‘Muhalefete sahip olamamasından çekti.  ‘Halk’ta haklı olarak nerede duracağını bilemediğinden hükümetten istediklerini almayı yada yaptırmayı beceremedi!

Hükümetler cephesinden bakınca onlara hak vermemek mümkün değil! Sonuçta onlarda kendilerinden ne istenebileceğini bilemeden hareket etmek zorunda kaldılar. Sebebi ise geçmiş dönemlerde muhalefet yada muhalif oldukları halde, muhalefetin nasıl yapılması gerektiği bilmediklerinden, iktidar olduktan sonrada kendisine muhlefet edenlerden de aynı şeyleri bekliyor olmalarından kaynaklanmakta.

“MUHALEFET NASIL OLMALI?”

Yeri geldiğinde komşumuz Yunanistan’daki hakkını arayan halk hareketlerine yada öğrenciler üstünden yapılan kısıtlamalara, öğrencilerin ve Yunan halkının nasıl karşılık verebildiğini görerek, bizde neden böyle olmuyor? Biz neden haklarımızı arayamıyoruz? diyerek hayıflanırız.

Yunanistan’daki  hareketin etkisi kimlere ne getirmiş;

Bu mücadelelere katılanların çoğu Yunan öğrencilerin mücadelesinde kendi yansımalarını gördüler. Yunan öğrencilere uygulanan baskıların ardından pek çok ülkede dayanışma eylemleri ve yürüyüşleri düzenlendi, ki bu dayanışma eylemlerinin bazıları da bir hayli şiddetli bir baskıya maruz kaldı.

İtalya’da 25 Ekim ve 14 Kasım’da “krizin bedelini ödemek istemiyoruz” sloganı altında eğitim sektöründe bütçe kesintileri içermesi nedeniyle 87,000 geçici öğretmenin ve ABA’da (temel IT servis şirketi) çalışan 45,000 öğretmenin sözleşmesinin yenilenmemesini ve üniversitelere verilen maddi desteğin azaltılmasını öngören Geimini kararnamesine karşı devasa eylemler yapıldı.

12 Kasım’da Almanya’da 120,000 lise öğrencisi ülkedeki önemli şehirlerde sokaklara döküldü. Öğrenciler Berlin’de ve Hannover’de “kapitalizm krizdir” sloganlarıyla yerel parlamentoları kuşattılar.

İspanya’da 13 Kasım’da yüz binlerce öğrenci 70’ten fazla şehirde lise ve üniversitelerde reform kapsamı altında fakültelerin özelleştirilmesini ve işletmelerde eğitim kurslarının sayısının arttırılmasını öngören yeni Avrupa kararnamesine (Bolonya kararnamesi) karşı eylemler düzenledi.

Yukarıda bahsi geçen devletlerin, aynı uygulamalarına karşı bu derecede bir seferberlik gerçekleşmiş olması hiç de şaşırtıcı değil. Avrupa’da eğitim sisteminde gerçekleştirilen reformlar, genç işçi sınıfı kuşaklarını kısıtlanmış bir geleceğe ve genelleşmiş güvencesiz işlere veya işsizliğe alıştırma çabasıydı. Ve yapılan hak arama eylemleriyle, nasıl muhalefet yapılmasını öğrenmeden iktidar olanların bundan ders alarak kendilerini güncellemesidir.

 CHP’de MHP’de sınıfta kaldı

Muhalefet olmaya CHP ve MHP açısından bakacak olursak, CHP’de MHP’de olması gerektiği gibi muhalefet olamadığından sınıfta kalmış durumda. CHP ve MHP halkın yararına görmediği konularda normal yollardan cevap alamıyor ve iktidar  (Kim iktidar olursa olsun)  yoluna aynı şekilde gitmeye devam ediyorsa, caydırıcı gücünü kullanarak ‘Türkiye çapında her İl ve ilçeden milyonları yapacakları mitinklerle sahneye davet edebiliyorsa muhalefet olur.

Bizim muhalafetimiz maşallah kuzu gibi

Ensesine vur lokmayı ağzından al derler. Ayne böyle,

Ensesine vur, istediğin yasayı çıkart.

 Ensesine vur, kendilerine ait vekillerin hapiste kalmalarına seyirci kal.

Ensesine vur, iktidarı unut muhalefete, muhalefet yap… ebedi muhalif ol!

Ensesine vur, Türkiye’nin en şaibeli davası haline gelen ‘BALYOZ DAVASI’nda darbeye eksik teşebbüs suçlamasıyla 20 yıllık  indirime uğramış hapis cezası.


Siz bu ülkenin topraklarında yaşayan Türk halkının çatır, çatır oy vererek seçtiği muhalefet değimlisiniz?

Neden halkın verdiği muhalefet etmeyi öğrenin… sonra iktidar olun mesajını almıyorsunuz?

Artık dünya değişti. (Türkiye hariç) Neden kapalı bir kutu içine hapsolmuş bir Türkiye’den yana hareket ediyorsunuz?  ki sağcılık, solculuk bitti.

 İktidar partisini beğeniyorsan ve ona destek olup ta tabanına başka bir şey anlatıyorsan, sırf koltuğunu bırakmamak için mi AKP’ye katılmaktan çekiniyorsun?

Bu bana o meşhur papazın hikayesini hatırlatıyor. Hani en son geldiklerinde papazın koluna girmişler tam götürecekler,  papaz bir umut diye arkasına bakmışta kimeyi bulamamış


 


23 Eylül 2012 Pazar 02:33
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG