22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Çocuğun adı, “Totaliter”

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

Ben yanmasam, sen yanmasan, nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa?.. Nazım Hikmet’in şiirinden kısa bir alıntı. Ülke, Ülkü sıkıntımızı bundan daha iyi anlatacak kaç kelime yan, yana getirebiliriz. İnsanın sabahları demokrasi ile evden çıkması, demokrasi ile karnını doyurası geliyor içinden.

Nerede?.. Kimse onun kim olduğunu bilmiyor ki! Üstelik, Yanmayı bilmeden yanmaya çalışmanın kül olmaktan başka bir şey olmadığını da görmedik mi? İlk başta kozmik yanma, peşinden Ergenekon, Balyoz, Aydınlar, Gazeteciler saymakla bitmeyen niceleri. Kimler yanmadı ki aslında, ama hala karanlıklardayız.
Sanki, demokrasi için yanmış birçokları…  

Gözümüzün içine baka, baka sivil darbe yapıldı, onu yaşıyoruz ama adını birtürlü koyamıyoruz. Ben size söyleyim çocuğun adı, Totaliter daha ne bekliyoruz hadi hep birlikte kutlayalım. Getirin loğusa şerbetlerini de, yananların kendi yangınlarında yanmalarına içelim.

Yeni MİT yasasına göre; MİT mensuplarına kimliklerini değiştirme ve gizleme, MİT’e de tüzel kişilikler kurma ve bu amaçla sahte belgeler üretebilme imkânı sağlandığı yerde bunu yapacaksınız diye belirlenen demokrasinin şartlarını yerine getirerek komşu ziyareti yaparken bile yazılı izin kağıdına, R.T Erdoğan’ı eleştirirken yapılan eleştirilerin devlete darbe girişimine çevrilebileceğini bile göze alarak bundan sonra çok dikkat etmeliyiz. Yani, kısaca yazıp, çizip eleştirmemeli ve yayınlamamalıyız…

“Totaliter bir rejim ile karşı karşıyayız. Sözde bir diktatörün yüzüne, bir diktatör özentisinin yüzüne (Haşim Kılıç’ın) hukuk devletinin ne olduğu söylendiğini ifade eden muhalefetle karşı, karşıyayız.” Sıranın en son kendisine gelmesini bekleyen papaz gibi. Hani en son onu almaya geldiklerinde, arkasına baktığında kimse kalmamış ya… işte o hikaye.

Muhalefet Halktan, Milletten bir şeyler bekler durumda… siz %55’in sahibisiniz oysa siz, yangın anında kabuğuna çekilmiş sümüklü böcekler gibi…

yarın olsunu beklemede!..

Ah muhalefet, vah muhalefet…

sen mi bizi, biz mi seni anlamıyoruz bilmiyorum ama, “Mustafa Kemal Atatürk’ü anlamadığınıza yada ‘Nutuk’u hiç okumadığınıza eminim.”

“Başbakan R.Tayyip Erdoğan’ın 11 yıllık dostu olan Haşim Kılıç’ı da kaybederek etrafında dostu kalmadığını, Erdoğan’ın diktatörlüğe doğru gittiğini” söyleyen Bahçeli’ye ve “Zorbalara karşı özgürlük, diktatörlere karşı demokrasi, zalimlere karşı adalet mücadelesi veriyoruz. Bu kolay, sıradan bir mücadele değil” diyen Kılıçdaroğlu’na soruyorum; Belki geç oldu ama bu şekilde gidilecek bir seçimde belki umut yaratır, herkesin birleşmesine sebeb olur diye soruyorum, Sine-i millete dönmekten, biz dönsekte Erdoğan sizi yargılar diye mi korkuyorsunuz?

*** 

Kazliçeşme’de yapılan "Kutlu doğum" etkinliğinde binlerce insanın katılımıyla Türkçe, Kürtçe ve birkaç dille ilahiler okunup rabia pankartları ve rabia el işaretleri gösterilerek tekbir çekildi. Milli bayramlarımızı kitleler halinde özgür biçimde halka açık alanlarda kutlayamadığımız, 1 Mayıs işçi bayramı'nı Taksim'de kutlamak için izin alamadığımız ülkemizde,
kendileri için yananlara...
Totaliter rejim” hayırlı olsun.BEN YANMASAM, SEN YANMASAN, NASIL ÇIKAR KARANLIKLAR AYDINLIĞA?..

Hava kurşun gibi ağır! Bağır, bağır, bağır, bağırıyorum.

Koşun, kurşun eritmeğe çağırıyorum…

O diyor ki bana:

- Sen kendi sesinle kül olursun ey!

Kerem gibi yana yana…

Deeeert çok, hemdert yok

Yüreklerin kulakları sağır…

Hava kurşun gibi ağır…

Ben diyorum ki ona:

- Kül olayım Kerem gibi yana yana.

Ben yanmasam,

sen yanmasan,

biz yanmasak,

nasıl çıkar karanlıklar aydınlığa..

 

Nazım Hikmet  


27 Nisan 2014 Pazar 20:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG