19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

'Biz ayrılamayız'

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

Kelimelerin arkasına saklanarak düşündüklerini dolaylı bir şekilde anlatanlara her zaman mesafeli yaklaşmışımdır. Siyasetçiler ve köşe yazarlarının yada aydın insan diyerek kulak verdiklerimizin neredeyse tamamı böyle hareket eder! Öyle ya ertesi gün savundukları tam aksi yönde seyretmeye başlarsa, sahnede kalmak isterler.

Uzun zamandır tartışılan konu Pkk, Öcalan’la birlikte AKP iktidarının bizi nereye sürükleyeceği. Herkes kendine göre kafasında bir çok soru üretip bunların nasıl çözüleceğine dair siyasetçilerle birlikte önce CHP-MHP daha sonrada AKP-BDP-PKK arasında gider, gelir.

AKP-BDP-PKK’nın yürütmek istedikleri çözüm sürecine bu ittifaka karşı olanların neredeyse tamamına yakın bir bölümü destek veriyor. Ve şöyle düşünüyor; destek vermeyenlerin dağlarda ölecek çocuklarının olmamasına yada oğlunun askerlik aşamasına gelmesinin yılları bulacağına güvenerek karşı durduğuna inanıyor.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Gülseren Onanç, "CHP'ye oy verdim diyenlerin yüzde 65'i barış sürecini destekliyor. Bu, çok önemli bir orandır. Sürecin neler içerdiğini bilmediği halde, bu sürecin barışa evrilmesi gerektiğine inanan bir CHP var" sözleriyle dikkat çekmişti. Evet öyle bir dikkat çekti ki, partisindeki görevinden istifa etmek zorunda kaldı.

Konumuza dönecek olursak CHP’nin kendi adına çekincelerinden biri eğer AKP’nin önderliğinde bu çözüm sürecine destek verirsek Başbakan Erdoğan’ın getirmek istediği Başkanlık sürecine evet, aynı zamanda Türkiye’nin Eyaletlere bölünmesine onay vermiş olur, Başbakan Erdoğan’ın yapılacak başkanlık seçiminde büyük bir ihtimalle seçilmesine de göz yummuş oluruz. Bütün sıkıntı bu.

Bir arada yaşamaya mecburuz

 

Kendimize bile söylemekten korktuğumuz şey, barış olmazsa bundan sonra Kürt halkıyla bir arada nasıl yaşarız? Barış olmazsa bence yaşayamayız. Güneydoğu’da milyonlarca Kürt vatandaşımızın kendilerince istedikleri özgürlük her ne ise, ortak olarak buluştukları alanlarda sayılamayacak kadar çoktular. O zaman bunların hepsi Pkk’lı mı? Evet bence Pkk’lı. Onlar Pkk’yı kendi kurtuluş ordusu olarak görüyor. Bakmayın siz televizyonlarda çıkıp, 3-5 tane çapulcu mu bizi esir alacak diyenlere. 

Global bir dünyada güçlü ülkelerin şekillendirdiği Türkiye’de bizden istenilenlere karşı çıktığımızda yaşadıklarımız unutuluyor.  Biz bunları başımıza çuval geçirdiklerinde yada pkk’ya yapacağımız operasyonda kış günü boğazımıza kadar karlarla kaplı dağlardan, dönün evinize ne işiniz var burada dediklerinde… kuzu, kuzu döndüğümüzü de unutmadık.
Bunun gibi bize unutulmaz yaralar açan bir çoklarını hepimiz biliyoruz.

Kısacası eğer bu süreç işlemezse daha çok kan akar deniliyor. ‘Analar ağlamasın’ sözünün arkasında yatan gerçek maalesef bu. Gidişata dur diyebilecek ne ekonomi nede silah var. Ne yani teslim mi olalım derseniz onuda siz bilirsiniz. Ama AKP’nin bildiği bir şey var, eğer çözüm meclisteki partilerle olmazsa
“REFERANDUM”

 

 

 18 Nisan 2013 Perşembe 04:10
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG