22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

1 Mayıs'ta kim kazanır?

Özer ENGİNLER

Özer ENGİNLER

E-Posta : ozerenginler@hotmail.com

Konu Taksim 1 Mayıs.

İşçinin emekçinin bayramının Taksim’de kutlanmasına izin verilecek mi? Kutlamaların Taksim’de yapılmasına izin verilmemesi durumunda Taksim’de kutlamaya katılacak olan geniş kitlelere hükümet tarafından ne tür önlem alınacak? Polis, vurup, kıracak, plastik kurşun yada sıktıkları kapsülleri kafalara nişan alıp adam öldürecek mi? Bu önlemelerin içinde tomalar, bibergazı, vatandaş üzerinde yeni deneme alanı yaratacak olan düğmesine bastığında uzayan metal aksamlı jop, sopalılar, palalılar grubu sahada yer alacak mı? sorularını peşpeşe getiriyor.

İsterseniz sorulara en canalıcı yerinden başlayarak cevap verelim ve sorulan sorulara, soru ile cevap verme yöntemleride kullanalım. Mesela, Başbakan Erdoğan için, Taksim’de yapılacak olan kutlamanın ne sakıncası olabilir? Bence olabilir. Böyle bir eylemin, eylemin kendisini “Taksim-Gezi”olaylarına dönüştürebileceği korkusu olabilir ki, dönüşmesine yol açacak hertürlü şart 2002’den bu yana yeteri kadar oluştu. Burada yapıldığı iddia edilen yolsuzluk, hırsızlık, din devletine giden eksen kaymasından yada sermayenin el değiştirmesinin ardında kaynak yaratıcı devletlerden Suudilerden, katar’dan bu sürece yardım ve yaltaklık eden Barzani’den, bebek katilinden vb.. den ayrıntılı birşekilde bahsetmeye gerek duymadan…

Neden hükümet tarafında böyle bir korku var? Dediğimizde, verilecek olan en önemli cevaplardan birinin verdiğim oy eline sıkıştırdığım adrese gitmiyor!.. Yargıda kendisinden aklanmalarını istediklerim amca, dayı, hala, teyze, kanka, oğul, kız kim varsa hepsi bir ağızdan hayır biz yapmadık, bu tapeler bize ait değil demiyor ve sadece bu dinlemelerin yasal olmadığını, bunu yapanları yargılayalım tamam ama bende hesap vereyim diyemiyor. (Kanunlar belli ama çalıştırılmıyor. Meclis aritmatiği kanunsuz kanunlara onay veriyor.)

Bu durumda ben olsam bundan sonra çıkartılması düşünülen birtakım kanunlarla Türk milletinin elini ayağını bağlayıp bir dikta yönetimine gidiyor algısı oluşturduysam, dolayısıyla “demokratik yöntemleri kullanarak iktidar olduğum hükümetten, halkın beni demokratik yollardan gönderemiyeceğini… ‘anladığına’ kani olmuşsam ve adım gibi biliyorsam, Taksim iyi bir seçenek olmaz.”

Bu CHP’nin son şansı olabilir.

Tekrar sorumuza dönelim. “Taksim’de yapılacak olan kutlamanın ne sakıncası olabilir?” AK Parti hükümeti sözde güvenlik gerekçesiyle bunu yapıyor. Oysa tam da bu tutum güvenliği riske atıyor ve 1 Mayıs günü olaylar çıkmasını kışkırtıyor. Örgütlü ve yüksek oranlarda katılımla gerçekleşmesi beklenen kutlamalarda CHP, Taksim’deki katılımlara örgüt olarak sonuna kadar destek vereceğini ilan etti. CHP’nin masada değil, sokakta olaması gerektiğine inanması bence CHP’de değişimin başladığı işareti olarak algılanmalı. Ete, yağa, tuza, una, petrole zam yapıldığında, ekonomik olarak ağzımız burnumuz çarpıldığında masada evrak gösterip ben yasalara başvurdum tekrar masama dönerim diyen bir CHP’nin muhalefet olarak sadece kendi tabanından değil, muhalefet olmasını bekleyen MHP seçmeni tarafından da desteklendiğini fark etmesi çok önemli.

Eğer Kılıçdaroğlu Taksim sürecini çok iyi organize eder, örgütlü, örgütsüz herkesin Taksim’de olmasını sağlarda, hükümetten kutlamaya gelenlere karşı bir saldırı olursa yandı gülüm keten helva. Bütün dengeler sarsılır. İşte tam burada gözden kaçırılmaması gereken konu şu; İki tarafta kazanmaya oynuyor. Bu CHP’nin son şansı olabilir. Çünki, sandıkta hiçbir şekilde kazanamayan ve kazanamasına engel olunan CHP’nin sokakta olması… “İşçiyi olması gerektiği yere evine CHP’ye taşır.“

Başbakan Erdoğan’a Taksim’de kutlamaların yapılmamasını söyleyen, akıl verenin kim olduğunu bilmiyorum ama emekçileri ve kutlamaya iştirak edecekleri kışkırtırcasına konuşanın kimler olduğunu biliyorum... Fazla uzatmadan kısaca, “1 Mayıs Taksim“ ya Başbakan Erdoğan’ı genel seçimlere taşıyacak ki, ona göre Taksim’de kazanmak varlık sebebi. Rüştünü diktasını resmen ilan etmiş sayılacak, yada Türkiye genel seçim tarihinden önce AKP’siz yeni bir başlangıç yapacak.

 

 24 Nisan 2014 Perşembe 04:00
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG