19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

Televizyon zehri için aşı yaptırdınız mı?

Mehmet Akkaya

Mehmet Akkaya

E-Posta : ankara_59@hotmail.com

Seçimlerden sonra bir arkadaşım, “HDP’nin oyu Selo’nun başarısı” demişti. “Sende mi”, dedim şaşkınlıkla. Atatürkçü idi, Silivri zindanının yıkılmasına omuz verenlerdi. PKK’nın uzantısı partinin başındaki, bu arkadaşım için bile 1 ayda “Selo” olmuştu.

Televizyonun etkisini düşündüm bir kez daha. Milletimizin yarı uyanık iken, mutfağa gitmek için çıktığı halde başka yere gitmesinde televizyonun payını düşündüm. HDP’nin aldığı oyda, AKP’nin açılım kardeşi olmasının, CHP’nin açık desteğinin, ırkçılığın peşine takılmış “sol”un elbet büyük katkısı vardı. Ama fotoğrafı tamamlayan, başta televizyonlar olmak üzere medyadır.

Apo’dan ve Kandil’den habersiz su içmeye dahi gitmeyen bile olsa bu, 40 televizyona çıkarıp gollük sorular sorarsanız, 50 gazetede her gün şişiren haberini yapar, tam sayfa söyleşi yayınlarsanız, PKK’yı, APO’yu, bölücülüğü, katledilen on binlerce insanı, milletin ekmeğine kan doğrama çabalarını, emperyalizmin piyonu olmalarını hasıraltı ederseniz, bir ayda bile, “güler yüzlü, saz çalan Selo” haline getirmeniz mümkündür. Televizyonlar bununla da kalmıyor. Toplumsal dokunun kilitlerini tahrip ediyor. Sorgulamayı köreltiyor. Kültürel ve ahlaki çürümeyi yayıyor.

Birkaç örnek:
Dizi izleyeceksin. Hayattan bir konu yok. Entrika, entrika... O ona çelme atıyor, bu diğerine. Kız bile annesine tezgah kuruyor. Arkadaş canlısına "hödük", dostluğa değer verene "enayi", sevgisini paylaşana "keriz" deniyor bu dizilerde. Okul dizisi izleyeceksin, kravatı sarkmış, gömleğinin yarısı pantolon dışında, öğretmenini aşağılayan tiplerle dolu. Konusu mu? Kız tavlamak ya da arkadaşına kumpas kurmak. “Bu mu oldu şimdi öğrencilik” diyorsun.
Reklam izleyeceksin, çikolatasına sevgilisinden daha değer veren bir tip çıkıyor karşına.

Yarışma izleyeceksin, ödüle ulaşmak için olmadık maskaralığa katlanan ve onlara yarış atı gibi tezahürat yapan seyirci görüyorsun Yemek programı izleyeceksin, "yemek kültürüm" gelişsin diye. Yemeği kötüleme üzerine kurulmuş yarışma. Eğer yarışmacılardan biri erkek ise o, iki kişi erkek ise mutlaka birinin eşcinsel olduğu “rastlantısı” ile karşılaşıyorsun. Sadece yemek programında özendirilmiyor eşcinsellik. Sunucu mu lazım, şarkıcı mı parlatılacak, eşcinsel olana imtiyaz tanınıyor. Toplumun yarısı eşcinsel sanıyorsunuz.

“Modadan haberdar olayım" diyorsun, jüri koltuğuna oturmuş uçuk giysili garip tipler, toplumu kendilerine benzetmeye çalışıyor, yarışmacıya hakaretler ediyorlar “Şarkı dinleyeyim” diyorsun, kimin tarafından nasıl "top on" seçildiği belli olmayan, cangır cangır ritm eşliğinde, belli ki bir şiir kitabı bile okumamış, sanattan bihaber kazmaların yazdığı absürt sözler duyuyorsun. "Onca şairi olan bu memlekette, bu kadar kaba ve içeriksiz sözler nasıl beste olabiliyor" diye soruyorsun kendine. Daha bunları düşünmeye kalmadan kayboluyor o şarkı, benzer biri bu kez zirveye çıkarılıyor. Şarkı mezarlığına dönüyor ülke...

İşte bunca bombardımanla körleşen beyinler, ardından, program başına 20 bin lira alan “bilirkişiye” sorular başlıyor: "Eşim küfür ediyor. Ölmesi için dua ediyorum. Günah mıdır?" "Kıyamet günü dev gelecekmiş. Doğru mu?" "Eşimin dayısı bana helal midir?" "36 yıllık eşim beni dövdü. ‘Ölürse kurban keseceğim’ dedim. Öldü. Kesmeli miyim?" "Çocuğumu öpersem orucum bozulur mu?" "İki evlilik yapan ahirette hangi eşiyle bir araya gelecek?" "Sol elle yemek günah mıdır?" "Sevmediğim adamla evlendim. Cennette de birlikte olacak mıyız?" "Hayal ürünü roman yazmak günah mıdır?" "Sevdiğime kavuşmak için dua ediyorum. O da kendi sevdiği için dua ediyor. Kimin duası kabul olur?"

*

Televizyonlar zehir saçıyor artık. Belgeseller dahi zehre bulanmaya başlandı. Siz siz olun, televizyonu açmadan önce mutlaka kendinizi ve çocuklarınızı aşılatın.


24 Haziran 2015 Çarşamba 23:21
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG