19 Temmuz 2018 Perşembe

İHBAR HATTI

Bizim görevimiz buraya kadar...

Masalcı

Masalcı

E-Posta :Bu gazetecilik dedikleri gerçekten zor iş. Bir haber yada yorum yaparken yazdığımız kelimeleri özenle seçmemiz gerektiğini TESKİ'de çalışan Tezcan Orun adlı bir şahsın yazdığım masal formatındaki bir yorumdan dolayı beni Cumhuriyet Başsavcılığı'na verdikten sonra daha iyi anladım.

21 Temmuz 2015 Salı günü "bizimgazete"nin Masalcı rumuzu ile sayfasında yapılan masal formatındaki yorumda;

"Genç: Hasan amca bu arkadaşı belediye su işlerinde müteahhitlerin dosyalarını hazırlamak için görevlendirmişler. Bu bizim arkadaş bu görevden sonra DUBAİ'ye tatile gitti. Dönüşünde BMW marka lüks bir araç aldı. Belediye bu kadar çok maaş mı veriyor çalışanlarına demiş..."

...kısmından yola çıkarak bana açtığı davada aynen; Kendisinin Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Süleymanpaşa Su ve Kanalizasyon Şube Müdürlüğü'nde görev yaptığını belirterek "İş arıyorum" yazı başlığı altında ismimi belirtmeksizin fakat kimliğimi ifşa eden bilgiler kullanarak, suçlayıcı, aşağılayıcı, haksız ve hukuka aykırı olarak yazdığı, yayınladığı..." beyan ederek hakkımda yasal sürecin işletilmesini talep etmiş.

Aradan geçen kısa bir dönem sonrası savcılık tarafından 10.11.2015 tarihi itibarıyla tarafıma tebliğ edilen evrakta; İncelenen dosya kapsamında ve "masalcı" rumuzuyla yazılan İş Arıyorum başlıklı yazıda, doğrudan müştekiye yönlendirilmiş her hangi bir hakaret içeren beyanın bulunmadığı, kaldı ki TCK 126 maddesi kapsamında yazılan yazının mağdurun şahsına yönelik bulunduğuna dair duraksanmayacak bir durumun olmadığı anlaşılmakla KAMU ADINA KOVUŞTURMAYA YER OLMADIĞINA..." karar verildi.

Gazetecileri... kendilerinden kaynaklanabilecek bir suç oluşursa, uzak tutmak, gözdağı vermek, baskı altında tutmak için Devletin yargı organlarını sopa olarak kullanmaya kalkmak, Adaleti kendi çıkarları doğrultusunda yanıltmaya çalışmak suçtur.

Masalcı formatı ile yayınlanan yorumda yazılanları, bu yazı beni tarif ediyor, bu yazı benim profilimi ortaya çıkartıyor diyerek 90 milyona dayanmış bir Türkiye'de sadece sen üzerine almışsan buna diyecek bir şey yok Tezcan Orun...

***

"bizimgazete" olarak "MASALCI" rumuzu ile masal formatı altında yorum yaptığımız köşemizde, BMW ve DUBAİ tatili ile ilgili yazı yazmıştık. Bu yazı sonrasında, TESKİ Genel Müdürlüğü'nce inceleme başlatılarak benden 29.07.2015 tarihinde tarafıma gönderilen evrakta "bu kişinin adının soyadının bilinmesine ihtiyaç duyulmaktadır..." denerek bilgi ve belge istenmişti. Unuttukları bir şey vardı. Biz, savcı değiliz, biz,  muhbir değiliz, ayrıca "bilgi kaynağımızı açıklamak zorunda ise hiç değiliz". İsim ve sıfatlar eklemeden yaptığımız yorumu bünyenizde çalıştırdığınız birine, bu işleri bu yapmış olabilir diyerek, 'ön plana çıkartan sizsiniz.' O kişiyi araştıracağınıza, yine o kişi üzerinden bizi suçlamaya çalışan da sizsiniz.

Biz size, Gündoğdu Mahallesinde bulunan, TESKİ Genel Müdürlüğü'nün karşısında, çay içmeye oturduğumuzda orada vatandaşların söylediği, bunları biz söylemiyoruz, vatandaş söylüyor;

"Bir çalışanın, önceki belediye döneminde belediye başkan yardımcısı şoförlüğü yaptığını, daha sonra sayaç okuma da çalıştığını, o dönemlerde bankalara kredi borcu olduğunu fakat su kanalizasyon bölümündeki işine getirildikten sonra yaşam şeklinin değiştiğini, aldığı BMW aracını TESKİ'de çalışan çok yakın bir arkadaşının isteği doğrultusunda olduğu" söylenen, iddia edilenler arasındaydı, bunları yazıp çizdik mi? Ne yazdık,  ne de çizdik. Hedef göstermedik, soyut olarak geçtik. Bizim görevimiz buraya kadar, bunları araştırması gereken sizlersiniz.

***

TESKİ Genel Müdürlüğü'nde çalışmakta olan, maaşını avukatlık yaparak kazanan bir arkadaşının yönlendirmesiyle 'yasa, aba altından sopa olarak kullanılmaya uğraşılmaktadır.' Avukat arkadaşının aslında; hem yasayı, hem de daha önce televizyonculuk, gazetecilik yapmasından dolayı bilmesi gerekiyor. Basın, baskı ile susturulamaz. Biz gazeteciler, kamuoyu nun sözcülüğünü yapıyoruz, yapmaya da devam edeceğiz.

TESKİ Genel Müdürlüğü'nde avukatlık yapan şahıs, TESKİ ile olan sayısız dava yoğunluğuna ver kendini. TESKİ bir kamu kurumu ve halkın parasına yön vermekte. Biz basın olarak ilkeli, doğru görev yapmaya çaba harcarken, kamu çalışanlarının da ilkeli ve doğru iş yapmasını isteriz.

 

 

 

 


23 Kasım 2015 Pazartesi 22:17
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

YAZARA AİT DİĞER YAZILAR

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG