22 Temmuz 2018 Pazar

İHBAR HATTI

TRAKYA ve SU

Hasan Bakın

Hasan Bakın

E-Posta :

Geçtiğimiz günlerde Dünya Su Günü kutlandı. Dünya Su Günü, ilgili kurum ve kuruluşların dışında kimsenin dikkati çekmedi. Konuya Tekirdağ yerel basınından bir gazetede rastladım.

Ülkemiz su zengini sayılmayan ülkeler grubuna girmektedir. Üç tarafı denizler ile çevrili bir ülkenin su sıkıntısı çekebilecek ülkeler grubuna girdiğini söylemem bazıları için çelişki olarak görülebilir. DSİ (Devlet Su İşleri) verilerine göre ülkemizde kişi başı tatlı su miktarı 1500m3 (bin beş yüz metre küp ) dolayındadır.

Antik çağ düşünürlerinin dört element teorilerinde elementlerden birisi olan su; canlıların yaşamı için vazgeçilmez bir maddedir.


Dünya üzerindeki yaşam, kabodioksit ve suyun güneş enerjisi ile yeni maddeler sentezleyerek, güneş enerjisinin canlı yaşam enerjisine dönüştürülmesi ile devam etmektedir.

Trakya 23000 Km2 (Yirmi üç bin kilometre kare = Yirmi üç milyon dekar)yüzölçümlü arazisi ile dünya üzerinde küçük bir alandır.  Fakat iki orjinalliği vardır. Arazisinin %64’ünde tarım yapılabilmektedir.

İkinci bir özelliği ki bu özelliğini tarihin ilk çağlarından beri korumuştur. Üzerinde en yoğun nüfusu barındıra bölgelerden bir tanesidir. Bu söylemimizi bir kısmı Trakya’da olan İstanbul ile birlikte değerlendirdiğinizde sonucu görmeniz mümkün olur.

Tarım; insanoğlunun yaşamı için ihtiyacı olan güneş enerjisini biriktirip depolamamızı sağlayan yöntemlerin ve üretim tekniklerinin tamamıdır.

Dünyada su kullanımı incelediğimizde ise suyun en çok tarımsal üretimde kullanıldığını görmekteyiz. Trakya ise su zengini olmayan bir tarımsal alandır. Tedbirler alındığında ve yatırımlar yapıldığında tarımsal arazilerinin büyük bir kısmı sulanabilir.

Trakya’nın ana su kaynağı (yer altı suları hariç), Kuzey ve Güney Trakya’nın engebeli arazilerinden doğan ve Trakya havzasının sularını Ege Denizi’ne boşaltan Ergene Havzasıdır.

Ergene Havzasına sanayinin atık sularını boşaltan bir kanalizasyon olmasının yanında Trakya’daki yerleşim yerlerinin atık sularını da boşaltan kanalizasyon görevi yüklenmişti.

Trakya’nın Kuzey’inde Karadeniz’e akan suları İstanbul’un içme suyu ihtiyacı için daha önceki yıllarda İstanbul’a alınmıştır. Bu sulara Trakya’nın tarımının, sanayisinin ve yerleşim alanlarının ihtiyacı olduğunu Tekirdağ eski valisi Lütfi Tuncel, İl Genel Meclisi toplantılarında defalarca belirtmiştir. Ne yazık ki sahip çıkılamamıştır.

Güney Trakya’da ise Ergene üzerinde bir Karaiğdemir Barajı yapılmıştır. Bunun yanında sularını Saroz Körfezine boşaltan Kavak Suyu üzerinde Çokal Barajı ve Keşan ilçesine içme suyu temin eden Kadıköy Barajı yapılmış olmasına rağmen Güney Trakya’nın Ergene’yi besleyen ve Tekirdağ tarımsal arazilerini sulayacak olan baraj ve göletler ne yazık ki yapılamamış veya yaptırılmamıştır.

Özellik ile Tekirdağ ilinin yazlık ve turizm beldesi Şarköy ilçesi ve çevresi içme ve kullanma suyu açısından çok yetersiz bir bölge idi. Aynı şekilde Gelibolu Yarımadası da içme ve kullanma suyu açısından fakir bir bölge idi. Çokal Barajı bu bölgelerin ihtiyacını giderecek bir yatırımdır.

İçme suyu amaçlı gölet ve barajların özel koruma alanları, kanun ile korunmuş olmasına rağmen yıllarca uygulanmamış kanun maddeleri olagelmiştir.

Çokal Barajı da bu nitelikte bir barajdır. Baraj havzası koruma alanı içindeki yerleşim yerlerindeki atık suların baraj sularını kirletmemesi için bakanlık tarafından önlemler alındığını ve bu tesisleri DSİ’de çalışan bizim mühendislerimizin planlamasını ve inşaatını yaptığını öğrenince daha da çok sevindim, ama diğer taraftan da üzüldüm. Üzüntüm, asıl görevi bu olan ve atık su parası alan bir kurumun bu önlemleri almaması idi.

Yine de yapılmış olması doğa ve insan yaşamı için çok önemli. Yapanlara, planlayanlara ve yapılmasına vesile olanlara teşekkürü bir borç bilirim.

Darısı Trakya’da yapılması yıllar önce planlanmış ve yapılacak olan baraj ve göletler ile sulanabilir bir Trakya’nın gerçekleşmesine.


27 Nisan 2017 Perşembe 01:56
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • CHP'DE DEĞİŞİM ZAMANI

    Bundan sonra dikiş tutar mı? tutmaz. Asıl düşünülmesi gereken CHP bu kargaşayı yaşarken

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG