19 Temmuz 2018 Perşembe

İHBAR HATTI

MALKARA’YI BÜYÜK KÖY KİM YAPTI?

Hasan Bakın

Hasan Bakın

E-Posta :

Malkara Belediye başkanının bir beyanatı gazete manşetlerini süsledi. Büyükşehir belediye başkanı da Malkara belediye başkanının beyanatını doğruladı.

İki başkanın söylediği şeyler ile Tekirdağ’ın durumu taban tabana zıttı. Ortada büyük bir çelişki vardı.

Tekirdağ il olarak en çok göç alan ve nüfus artışına sahne olan bir ildi. Fakat Malkara hızla göç veriyordu. Nüfusu bir yıl içinde 53 bin küsurdan 52 binin altına düşmüştü. Başkanların ikisi de kritik sınırın 50 binin altı olduğunu söylüyordu. Neden 50 binin altı?

İki başkan da Malkara 50 binin altına düşerse merkezden alacakları kişi başına gelirin %50 azalacağından korkmaktaydılar. Peki Malkara bu konuma nasıl geldi? Kimler getirdi?  Öncelikle bunu belirlememiz lazım ki çözüm önerileri gerçekçi olsun.

Malkara 70’li yıllarda nüfus ve zenginlik olarak Tekirdağ ilinin üst sıralarında idi. 1980’den sonra tarım kesimi gözden düşünce Malkara’nın da parlak dönemi sona erdi.

80 öncesi olduğu gibi 80 sonrası da Malkara Tekirdağ siyasetine damgasını vurdu. Her dönem milletvekili çıkarmaya devam etti. Hem de Devlet Planlama patentli milletvekilleri çıkardı. Salih Alcan ve Ömer Kahraman’ı saymazsak hepsi yüksek tahsil görmüş insanlardı. Ama gerçek daha o zaman görülüyordu. Siyasetçiler seçilebilmek için Çorlu, Çerkezköy, Tekirdağ Merkez’deki Malkaralıları seçim garantisi olarak görüyorlardı. Onların Malkara’dan işleri, aşları olmadığından GÖÇ ettiği gerçeğini görmezden geliyorlardı.

Bu gerçeği ne yazık ki Devlet Planlama patentli milletvekilleri göremedi ama Malkara’nın Hacıevhat Mahallesinden (Fıtalı Mahallesinden) ilkokul mezunu bir Belediye Meclis Üyesi olan Cafer Kocabaş arkadaşımız gördü. Çünkü halkın içinde idi. Mahallesi en düşük gelir seviyesinde idi. Halkın nabzını tutuyordu.

Belediye Meclis Adayı olan Cafer Kocabaş’ın sloganı çok ilginç idi. Slogan şu idi“ İŞ, AŞ CAFER KOCABAŞ”. Ve Belediye Meclis Üyesi oldu.

Hastalık teşhis edilmişti ama tedavi etmek kimsenin işine gelmiyordu.

Cafer Kocabaş bu slogan ile birkaç belediye başkanı eskitti. Ama teşhis ettiği hastalığı tedavi edemedi. Tedavi etmeye kalksa yetkisi yoktu. Aynı partiden belediye başkanı olan ve geçtiğimiz dönem iktidar partisinin belediye başkan adayı da olan kişi yakınlarının şahsi çıkarı için geçmişte köyündeki sulama göletinin yapımını da engellemişti.

Kendi partisinin belediye başkanı Malkara’yı köy yapmaya çalışıyordu. Cafer Kocabaş doğru teşhis koysa ne olacak? Ama yinede Devlet Planlama patentli veya babadan oğula miras bırakılan afra-tafralı milletvekillerinden daha doğru bir teşhis koymuştu.

Cafer mahalleden çıkmış birisiydi. İçinden çıktığı insanların problemlerini çözemediği anda seçilemeyeceğini biliyordu. O içinden çıktığı toplumun vekiliydi ve problemlerini çözüyordu.

Buna karşılık Malkara’da “BEY veya BEYZADE” denilen bir grup var ki onlar o mevkileri kendilerine atalarından dedelerinden miras kalmış olarak görüyorlardı. Halka tepeden bakıyorlar ve onları küçümsüyorlar ve küçümsüyorlardı. Hep kaybettiler. Ancak halkın gerçek temsilcilerinin içinden devşirdikleri devşirmeler ile seçilebildiler. Seçildikleri andan itibaren halka tepeden bakmaya devam ettiler.

Toplumsal yapıyı “kast” örgütü gibi örgütleyip bizden-“seçkin”, “bizden değil- “parya” olarak nitelediler ve nitelemeye devam ediyorlar.

1993 yılında Tekirdağ İl Genel Meclisinde Malkara ve Hayrabolu ilçelerine organize sanayi bölgesi kurulmasına karar verildi. OSB’nin kuruluşunu bu seçkinler ve onların milletvekilleri vasıtası ile 20 (yirmi) yıl engellemeyi başardılar.

İşte Malkara bu yüzden GÖÇ veriyor. GÖÇ vermeye devam edecek.

Malkara’nın sahibi olduklarını zan eden “BEY-BEYZADE” takımı şunu bilsin ki göç edenlerin yerine gelecek insanları eskisi gibi “bürokrasi-parti sultasının” altında baskı altında tutamazsınız. Çünkü insanların kendini ifade edebileceği alternatifleri var.

Zaten o gücünüz de yok.

Yok olup gitmeye mahkumsunuz. Bugün, zafer kazandığınızı zan edebilirsiniz. Kazandığınız PİRÜS zaferidir.


04 Nisan 2017 Salı 02:49
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG