19 Temmuz 2018 Perşembe

İHBAR HATTI

“AKMAYAN ÇEŞME KÖR ÇEŞMEDİR.”

Hasan Bakın

Hasan Bakın

E-Posta :

Dursun Ali Şahin Edirne Eski Valisi/ Yöre Dergisi/Kapak

Tekirdağ ili Süleymanpaşa ilçesi çeşmeler yönünden zengin bir ilçe olmasına rağmen Süleymanpaşa ilçesi belediyesi ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi yöneticileri çeşmelerine gereken ilgiyi göstermemektedir.

Tekirdağ Valiliği İl Kültür Müdürlüğünün 2014 yılında yayınlamış olduğu “Tekirdağ Kültür Envanteri”ne kayıtlı Süleymanpaşa ilçesinde 33(otuz üç) adet çeşme vardır.

Bu konuda bildiğim kadarı ile Trakya Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Yüksek Lisans ve Doktora tez çalışmaları yapılmıştır.

Çeşmelerin su kaynakları bellidir. Şehre getirilebilir veya tekrar ihya edilebilir. (Kaynak: Mehmet Saim Serez)

Bu çeşmelerden Hacı Seyyid Said Bey Çeşmesi İskele civarında bir meydanda iken 1972 yılında Arkeoloji ve Etnoğrafya Müzesinin bahçesine taşınmış ve bakımından sorumlu kuruluş Kültür ve Turizm Bakanlığıdır.

Şabanoğlu Çeşmesinin bakımından sorumlu olması gereken kuruluş hanesi envanterde boştur.

Yalı Hamamı Çeşmesi ise bakım ve onarım yönünden Vakıflar Genel Müdürlüğünün yetki alanındadır.

Geri kalan 30 (Otuz ) çeşmenin bakım ve onarımından Tekirdağ Belediyesi sorumludur. Envanter kaydı böyle. Tekirdağ belediyesi yerine Süleymanpaşa belediyesi geçtiğine göre görev onun olması gerekir

Öncelikle Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak beye sesleniyorum. Siz dini vecibe olan hac görevini yerine getirmiş bir kişisiniz. Trakya’da eskiden genel uygulama idi. Hac görevini yerine getirecek kişiler çevrelerinde çeşme, yol, köprü gibi kamunun faydalanacağı eserleri yaptıktan sonra hac görevlerini yerine getirirlerdi. Şu anda siz büyükşehir belediye başkanısınız. Bu şehirde geçmişte kamunun faydalanması için yapılmış bu hayır ve sanat eserlerine sizin sahip çıkmanız gerekir.

Bu hem göreviniz hem de sizin gibi dini bütün bir insan olarak, geçmişte böyle hayırlar yapmış insanların hayırlarının devamını sağlamanın sevabının ne olacağını bizden iyi bilirsiniz.

Sayın Süleymanpaşa Belediye başkanı yeni seçime çok zaman kalmadı. Başkanı olduğunuz ilçede o hayır için yapılmış çeşmeler özellikle Çiftlikönü’nde hapishaneye kapatılmış gibi inşaat demirleri sarılmayı değil, kurnalarından su akar hale gelmeyi sizden bekliyor.

Hanımlar Bayırı, Kırklar Tekkesi, Acı Çeşme gibi çeşmelerde sizden görevlerini yapmak için yardım bekliyor. Bu eserler şehirlerimizin en güzel takılarından bazılarıdır.

Bizim yöneticilerimiz galiba geçmişlerinden nefret ediyor. Ne olursa olsun bizim geçmişimiz bizi belirleyen şeydir. Onu yedi kat yerin altına da gömsek o eser ben buradayım diye bağırıyor. Kayıtlarda bağırıyor, fotoğraflarda bağırıyor. İşte örnek; yol geçireceğiz diyerek toprak altına gömülen HAYRABOLU KÖPRÜSÜ. Siz onu çıkarmamakta direnebilirsiniz. O bir şey kaybetmez ama siz çok şey kaybedersiniz.

Sizden önceki belediye başkanı Sn. Op.Dr. Adem Dalgıç bey hiçbir şey yapmamış olsa bile Bedestenin etrafını temizlemekle, onu meydana çıkarmakla Süleymanpaşa tarihinde yerini almıştır.

İşin hazin tarafı bugün tarihi eserlerin etrafındaki o ucube binalarının arsalarını bazı sivri zekalılar belediyeye gelir elde etmek amacı!! ile satmışlardı.(veya yandaşlarının ekonomik çıkarlarını maksimize etmek için. İktisat dilinde patronaj ilişkisi).  

Sizin yapmanız gereken devlette süreklilik ilkesi uyarınca Adem Dalgıç beyin başlattığı projeleri devam ettirip Süleymanpaşa’yı nefes alınır bir şehir haline getirin.

Sayın başkanlar yönetim sorumluluğunu üstlendiğiniz bu şehrin tarihine saygı gösterin. Yoksa tarih sizi kendisine saygısızlık ettiğiniz için hak ettiğiniz yere koyar.


04 Nisan 2017 Salı 02:44
Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG