22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

"OSMANLI OCAKLARI DEMOKRASİYİ TEHDİT EDİYOR"

osmanli-ocaklari-demokrasiyi-tehdit-ediyor

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut TANAL;"ERDOĞAN'IN OSMANLI OCAKLARI DEMOKRASİYİ TEHDİT EDİYOR" dedi...
30 Mayıs 2015 Cumartesi 15:40

CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal "Cumhurbaşkanı Erdoğan; kendi şahsında kişisel ve siyasi otoritesini kuvvetlendirmek için bu oluşuma destek vermektedir" dediği konuşmasında "Erdoğan'ın Osmanlı Ocakları demokrasiyi tehdit ediyor" dedi. Tanal konuyu meclis gündemine taşıyarak İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk'e sordu:“Türkiye’de yakın zamanda kurulan ve açılışını Binali Yıldırım’ın yaptığı Osmanlı Ocakları Derneği’nin resmi web sitesinde ERDOĞAN NAMUSUMUZDUR gibi güzellemeler yapılması, bunun yanı sıra en büyük özlemlerinin Osmanlının dirilişi olduğunu açıkça belirten ve kendilerini AK Osmanlı olarak niteleyen şahıslar, Rusya’da Putin’in iktidarının korunması için kurulan NASHİ örgütünü anımsatmaktadır. Şöyle ki; NASHİ örgütü devrim hareketlerinin Rusya’nın yakın çevresinde gerçekleşmesi üzerine bu devrimlerde gençlerin etkisini, demokratikleşme isteğinin sivil toplum üzerindeki etkisini gören Putin kendi gençlik topluluğunu oluşturmuştur. Bu topluluğu kurmaktaki amaç gençlerin enerjilerini muhalif politikalar değil kendi politikaları ekseninde kontrol etmektir. Bu topluluk Putin’e bağlılık yemini ederken aynı zamanda Putin’in muhaliflerine karşı sokak dövüşleri organize etmektedirler.

Osmanlı Ocakları’da NASHİ yapılanmasına birebir benzemekte olup, ileride muhaliflerin seslerini susturmak için eli sopalı AK Osmanlıları sokaklarda görürsek ve toplumsal bir çatışmaya sürüklenirsek buna şaşırılmaması gerekmektedir.

Cumhurbaşkanı Erdoğan; kendi şahsında kişisel ve siyasi otoritesini kuvvetlendirmek için bu oluşuma destek vermektedir. Baktığınız zaman bu dernek herhangi bir bağış veya aidat almamaktadır. Peki bu derneğe kim finansman olmaktadır? Bu tarz oluşumlar demokrasiye büyük tehlike verecek ve toplumsal çatışmaların şiddet boyutuna ulaşmasına vesile olacaktır. Ayrıca derneğin kullandığı sembolleri ve kuruluş amacı gerek Anayasa’ya gerekse de Dernekler Kanunu’na aykırıdır.” Dedi. Konuyu Meclis’e taşıyan Tanal İçişleri Bakanı Sebahattin Öztürk’e şu soruları yöneltti;

1-      “Osmanlı Ocakları Derneği’nin ve benzer isimle kurulmuş derneklerin kuruluş amaçları nelerdir? Bu derneklerin tüzüğü var mıdır? Kuruluş aşaması tamamlanmış mıdır?

2-      Osmanlı Ocakları Derneği ve benzer isimli diğer derneklerin ambleminde Osmanlı Dönemine ait amblem, bayrak, flama ve işaretlerin bulunması 5253 sayılı Dernekler Kanunu’nun 29’uncu maddesine aykırılık teşkil etmemekte midir?

3-      Osmanlı Ocakları Derneği’nin resmi internet sitesinde Cumhuriyet değerlerine, ilke ve inkılaplarına açıkça aykırı beyanlara yer verildiği halde bu derneğin kuruluşu hem Anayasamıza hem de Dernekler Kanunu’na aykırılık teşkil etmemekte midir? Haber okunma sayısı: 1285

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

bu-liste-once-baris-sonra-vekil-getirir

BU LİSTE ÖNCE BARIŞ SONRA VEKİL GETİRİR

21 Mayıs 2018 Pazartesi 11:29
chp-yine-3te-kalir

CHP yine 3’te kalır

28 Nisan 2018 Cumartesi 03:48
ilce-seciminde-yapilacak-2-sey-var

İlçe seçiminde yapılacak 2 şey var...

13 Ağustos 2017 Pazar 21:18

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG