19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

Tırnak mantarı deyip geçmeyin

tirnak-mantari-deyip-gecmeyin

Podomonia Ayak Sağlığı Merkezi Kurucusu Podiatrist Nazlı Ekici, ülkemizde 4 milyondan fazla tırnak mantarı hastası olduğunu ve hastalığın artış gösterdiği yaz aylarında vatandaşların daha dikkatli olması gerektiğini belirtti.
01 Temmuz 2013 Pazartesi 14:05

 Ekici, yaptığı açıklamada, sıcakların yoğun bir şekilde kendini hissettirdiği bu günlerde, açılan deniz sezonu ve günlük hayatta kullanımı artan açık ayakkabıların taşıdığı gizli tehlikeye dikkat çekerek, "Mantar ayaklarda da oluşabilen ve ayakta şekil bozuklukları, tırnakta kalınlaşma ve sertleşme ile kendini gösteren bir enfeksiyondur. Bu yalnızca bir kozmetik sorun değil, tırnak yatağı ve plağını tutan bir enfeksiyondur. Tüm tırnak hastalıklarının yaklaşık yüzde 50'sini oluşturur. Özel cihazlarla mantarlı tırnak kalınlığı azaltılabilir. Böylece harici uygulanacak özel krem ve solüsyonların daha iyi etki etmesi sağlanır. Belirli bir düzenle yapılacak bakım ile tırnak sağlığına kavuşur" diye konuştu.

Tırnak mantarının doğrudan insan teması olmadan da ortak kullanım alanlarından da bulaşabileceğinin altını çizen Ekici, "Sıcak ve nemli alanlarda gelişen mantarlar havuzlardaki dezenfekte edilmiş ayak banyolarında bile yaşayabiliyor. Bu nedenle özellikle tatil yaparken havuz başında geçirilen uzun zamanlarda çok dikkatli olmak gerekiyor" dedi.

Ekici, el ve ayak tırnaklarının iyi kurulanması, pamuklu çorap giyilmesi, ayakkabıların hijyenik olması, herkese açık yerlerde (havuz, spor salonu, hamam vs.) kişinin kendi terliklerini kullanması, tırnakların derin kesilmemesi, yüzeyinin zedelenmemesi gerektiğini ve manikür-pedikür yapanların kendilerine özel malzeme kullanması gerektiğini vurguladı.

Tırnak mantarı bakımının deri mantarının bakımına göre daha zor olduğunu belirten Ekici, şöyle devam etti:

“Hem tırnaktaki mantar daha dirençli olabilir, hem de düzenli ve sürekli uygulanmadığında hastalık sürekli hale gelebilir. Bu nedenle kesintisiz 6-8 aylık bakımı düzenli uygulamak gerekir. Bakım sırasında herhangi bir nedenle ara vermeler söz konusu olmuşsa kesintisiz dönemin altı aya tamamlanması mecburidir. Mantar sporlar halinde üremektedir. Sporlar kısa zaman içerisinde tamamen ölmediği için oluşan düzelmeler mantarın geçtiği anlamına gelmez.”

Podiatrist Nazlı Ekici tırnak mantarı deyip geçilmemesi gerektiğini ve tedavi için mutlaka profesyonel bir uzmandan destek alınması gerektiğini sözlerine ekledi.Kaynak: http://kisiselbakim.milliyet.com.tr/tirnak-mantari-deyip-gecmeyin/elveayakbakimi/detay/1730404/default.htmEtiketler: kozmetik , spor , Tırnak , Bakım , olabilir , Yaz , DeriHaber okunma sayısı: 758

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG