22 Temmuz 2018 Pazar

İHBAR HATTI

Sağlıkta ‘sağlıksız’ çalışma koşulları…

saglikta-sagliksiz-calisma-kosullari

Türkiye genelinde günde 12 saat çalışmaya ve getirilmek istenen nöbet sistemine karşı çıkan 21 bin aile hekimi seslerini duyurmak için iş bıraktı...
13 Aralık 2014 Cumartesi 02:25

Aile hekimleri, çalışma saatleri ve nöbet sistemini protesto amacıyla bugün iş bıraktı. Muayene için aile sağlığı merkezlerine gelenler, geri dönmek zorunda kaldı. Yeni doğan bebeği kontrol için getiren baba, merkezin kapalı olduğunu görünce tepki gösterdi. Sağlık Bakanlığı müsteşarı da eylem için yorum yaparak, ‘Bu bir nöbet, gece acili değildir’ dedi. CİHAN-DHA 12 Aralık 2014 Tüm Türkiye’de eylem var

Bugün Türkiye genelinde günde 12 saat çalışmaya ve getirilmek istenen nöbet sistemine karşı çıkan 21 bin aile hekimi seslerini duyurmak için iş bırakıyor. Doktorlar günde 12 saat çalışarak hastalarına düzgün hizmet veremeyeceklerini bunun da toplumun genel sağlığında bozulmaya neden olacağını söylüyor.

Sağlık bakanlığı ile ülke genelinde hizmet veren 22 bin aile hekimi arasında ‘Cumartesi krizi’ yaşanıyor. Bakanlık, ‘Cumartesi günleri de nöbet tutacaksınız’ derken aile hekimleri, uygulamayı eski sağlık ocağı sistemine dönüş anlamına geldiğini belirterek bugün ülke genelinde iş bırakma eylemi yaptı. Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun ‘Taviz yok’ açıklamasına tepki gösteren Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu (AHEF) Başkanı Dr. Murat Girginer, “Biz de aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz. Aile hekimliğini sonuna kadar savunacağız.” dedi.

-”Sağlık Bakanı mesai saatimizi bile yanlış biliyor”-Bursa Halk Sağlığı Müdürlüğü önünde toplanan doktor, hemşire ve ebeler, aile hekimlerinin Cumartesi günü nöbet tutmasını öngören uygulamayı protesto etti. Yağmur altında gerçekleşen protesto eyleminde konuşan AHEF Genel Başkanı Dr. Murat Girginer, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu’nun  aile hekimlerinin nöbet uygulamasından taviz verilmeyeceğine yönelik açıklamalarını değerlendirdi. Tabip Odası ve Türk Sağlık-Sen üyelerinin de destek verdiği eylemde konuşan AHEF Genel Başkanı Dr. Murat Girginer, şunları kaydetti: “Daha önce aile hekimlerinin nöbetleriyle ilgili Sağlık Bakanı’nın söylediği ‘aile hekimlerini acilde eğiteceğiz’ diyerek yola çıkıldı. Daha sonra ‘aile hekimlerine acilde ihtiyaç var’ ve sonrasında, baktılar aile hekimleri acilde nöbet tutmuyor ‘Aile hekimlerinin 24 saat çalışmaya zorundadır, nöbetsiz aile hekimi olmaz’ açıklamasından sonra şimdi yeni bir şey, ‘aile hekimlerini ailelerle daha çok bir araya getirmek istiyoruz’ deniliyor. Biz aslında ailelerle daha çok bir araya geliyoruz ama Sağlık Bakanı ne mesai saatlerimizin farkında, 08.00 ile 16.00 olduğunu söylüyor. Bizler, 08.00 – 17.00 saatleri arasında birinci basamak aile sağlığı merkezlerinde, koruyucu sağlık hizmetlerinde halkımıza laikiyle sunuyoruz. Halkımızın memnuniyeti de bunu gösteriyor. Türkiye genelinde halkın aile hekimlerinden memnuniyet oranı en çok memnuniyet yüzde 78 ile aile hekimliğinde. Ama hekimlere sorarsanız, hekimlerin yüzde 90’ı bu işten memnun değil. Aile sağlığı merkezleri sayın Bakanın söylediği gibi acil hizmetlerinin sunulduğu yerler değil, ne tıbbi olarak ne de personel olarak yeterlidir. Halkı buraya yönlendirmeye çalışması son derece büyük bir tıbbi hatadır. Olacak sorumlulukları da tamamıyla Sağlık Bakanı’nın taşıyacağını ifade ediyoruz.”

-Aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz-

Aile sağlığı merkezlerinin 7/24 çalışan ATM’ler olmadığını belirten Girginer, şöyle devam etti: “Sağlık Bakanlığı’nın bizi bir banka memuru, tapu memuru gibi çalıştırmaya çalışmasından son derece hicap duyuyoruz. Sayın Bakanın bize taviz vermeyecek şekilde ‘Cumartesi günü çalışacaksınız’ şeklinde zorlamasına cevap veriyoruz. Biz de aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz. Aile hekimliğini sonuna kadar savunacağız. Çünkü; Sağlık bakanını yaptığı açıklamalarla iki senedir nöbetle başlayan, daha sonra uzatılmış mesai şeklinde aile sağlığı merkezlerinde herkesin kendi aile hekimin değil nöbetçi hekimden hizmet alması, eki sağlık ocağı sistemine dönüştür. Biz de halkın eski sağlık ocağı sistemindeki gibi sıralara kimin kim olduğunu bilmeden, ilaçlarının ismini bilmeden hizmet almasını istemiyoruz. Çünkü Aile hekimliği koruyucu sağlık hizmeti niteliğinde olan tedavi amaçlı hizmettir. Dolayısıyla aile hekimliğini sona erdirecek her türlü düzenlemeye karşıyız. Eski sağlık ocağı sistemine dönmek halkın sağlığını koruyacak bir uygulama değil. Aile hekimliğinden de taviz vermeyeceğimizi herkese ilan ediyoruz. Halkımız da bizim yanımızda. Saat 17.00 sonrası veya hafta sonu hizmet talebi yok. Birinci basamakta tüm dünyada olduğu gibi koruyucu sağlık hizmetleri mesai saatleri içerisinde saat 08-17 arasında sürdürülür. Biz de yetkilileri bilince davet ediyoruz. Aile hekimliğinden taviz vermeyeceğiz.” diye konuştu.

-22 bin hekim iş bıraktı-

Ülke genelinde 22 bin aile hekimi olduğunu belirten Girginer, “Sabahtır bize telefon geliyor, herkes aile sağlığı merkezlerinde iş bırakmış durumda. Halkımız bunun bilincinde kimse hizmet almak için bugün gelmedi, bizi destekliyorlar. Aile hekimliğinin sürmesi için de bugün Sağlık Bakanı’na 184’e şikayet ediyorlar. Çünkü eski sağlık hizmeti sistemine dönmek istemiyorlar.” dedi.

-‘Niteliksiz sağlık hizmeti sistemi çöktü’-

Halkı tüketim nesnesine dönüştüren, ülke çapında sağlık hizmetlerine başvuru sayısını yılda ortalama 10’lara çıkaran, acilleri tıka basa dolduran, niteliği düşük sağlık hizmet anlayışının çöktüğüne vurgu yapan Tabip Odası Yönetim Kurulu üyesi ve aynı zamanda aile hekimi olan Dr. İbrahim Çelik, oluşan tahribatın aile sağlığı merkezlerini gece gündüz açık tutarak giderilemeyeceğini söyledi. İbrahim Çelik, yeni genelgeyle dinlenme hakkı elinden alınan, tek taraflı sözleşme dayatan, iş güvencesi olmayan, istismara açık ceza puanlarıyla, para kesintileriyle kendine has özel ’çağdaş kölelik çalışma düzeni’ dayatıldığını belirterek, şöyle konuştu: “Altyapısı, güvenliği ve donanımı uygun olmayan aile sağlığı merkezlerinde, meslek içi eğitimi ve deneyimden yoksun birinci basamak sağlık çalışını eliyle ’Acil Sağlık Hizmeti’ sunarak halk sağlığının tehlikeye atılmasına, sağlık çalışanının ölümcül olabilecek şiddet olaylarıyla karşı karşıya kalmasına sebep olmayacak mı? Sağlık Bakanlığı’nı buradan bir kez daha uyarıyoruz. Aile sağlığı merkezleri çalışanlarının yitirilmiş temel hakları üzerine yenilerini ekleyerek, haftada 40 saat çalışma üzerine, hafta sonları ve hafta içleri esnek çalışma dayatmalarından vazgeçin. Yarın bir kez daha sesimizi duyurabilmek için Ankara’da olacağız. Sonuç alamazsak başta aile sağlığı merkezlerimizde olmak üzere her yerde hak alma mücadelemizi sürdürmeye kararlılıkla devam edeceğiz.”

Türkiye’nin birçok şehrinde olduğu gibi Adana’da da M. Yusuf Televi Aile Sağlığı Merkezi’nin kapısına eylemlerden dolayı kilit vuruldu. Merkeze muayene olmak için gelenler, ya evlerine döndü ya da başka hastanelere gitmek zorunda kaldı.

Yeni doğan çocuğunu tedavi için getiren bir kişi, merkezin kapalı olduğunu öğrenince tepki gösterdi.

Merkezin kapısına asılan Aile Hekimleri Dernekleri Federasyonu’nun açıklamasında ise şöyle denildi: Aile hekiminiz diyor ki; Aile hekimliği koruyucu hekimliktir. Gelecek nesiller için aile hekimliğine sahip çıkın. Kendi aile hekiminizden hizmet alabilmek için nöbetçi hekimi değil aile hekiminizi bulabilmeniz için aldığınız hizmetlerin aksamaması için 12 Aralık 2014 Cuma günü iş bırakma eylemi yapıyoruz. Maksadımız sesimizi duyurmak Bugün bize sahip çıkmanızı bekliyoruz.”Haber okunma sayısı: 999

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG