19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

Çocuklarda inmemiş testis

cocuklarda-inmemis-testis

El muayenesiyle tespit edilerek ameliyatla başarılı şekilde tedavi edilebilen inmemiş teşhis sorununda erken teşhis çok önemli.
26 Haziran 2013 Çarşamba 16:17

Memorial Diyarbakır Hastanesi’nden çocuk cerrahisi ve çocuk ürolojisi uzmanı Prof. Dr. Abdurrahman Önen, inmemiş testis sorunun tanı ve tedavisi hakkında bilgi verdi: “Anne karnındaki bebekte testisler, karın içinde böbrek komşuluğunda gelişmeye başlar. Doğuma yakın dönemde testisler karından aşağı doğru inerek kasık kanalından geçer ve her iki taraftaki torbalara yerleşir. Testislerin normalde bulunması gereken torbalar içine yerleşmemesine ‘inmemiş testis’ denir. Bu çocuklarda testis çoğunlukla kasık kanalı içinde, bazen de kanalın dışında bir yerde veya karnın içerisinde kalabilir. Gerçek inmemiş testis, yumurtaların çoğunlukla torba içinde bulunup sadece bazen yukarı kaçması durumundan farklı. Yumurtaların zaman zaman torbanın yukarısına kaçması, ‘utangaç testis’ olarak adlandırılır. Bunların çoğu,  cerrahi tedavi gerektirmez.

 

Kısırlığa neden olur 

Testislerin görevlerini normal şekilde yapabilmeleri için, vücut ısısından 3-4 derece daha düşük bir ortamda bulunmaları gerekir. Torbalar, testis için gereken bu koşulları sağlar. Çünkü bu bölgede ısı 33 dereceyken; kasık kanalında 35, karın içinde 37 derece civarındadır. Yüksekte kalmış ve hiç aşağıya inmemiş testisler, ısıdan etkilenir, hücrelerinde belirgin hasar oluşarak fonksiyonları bozulur. Testisin torba dışında daha sıcak bir ortamda kalması, sperm yapısında bozulmaya ve ileride kısırlığa yol açabilir. Özellikle, ameliyatla düzeltilmeyen iki taraflı inmemiş testisi bulunanların çocuk sahibi olma şansı belirgin biçimde düşer.  

Tedavide hormon yerine cerrahi 

Testisin torbanın hemen yukarısında olması gibi çok sınırlı bazı durumlarda hormonal tedaviyle testislerin kısmen torbaya inmesi sağlanabilir. Ancak bu tedavi, çocukların çok küçük yaşta cinsiyet hormonları almalarına neden olduğu için önemli bazı yan etkilere yol açabilir. Bu tedavilerden sonra peniste büyüme ve kıllanma gibi durumlar görülebilir. Gerçek inmemiş testisli çocuklarda asıl  tedavi, cerrahi girişimle testisi yumurta  torbasına indirmektir. 

 

1 yaşına kadar düzeltilmeli

Testislerin ilk 6 ayda kendiliğinden inme şansı bulunduğu için bu süre içinde herhangi bir tedavi uygulanmaz, beklenip takip edilir. Ancak inmeyen testisler 1 yaşına kadar yumurta torbasına indirilir. Geç kalındığında kısırlık, kanser, fıtık, kolay yaralanma ve kanlanma sorunu gelişebilir.

 

Ameliyat sonrası dönem

Taburcu edildikten sonra hastanın evinde birkaç gün dinlenmesi önerilir. Ev içinde hareket etmesinde ve yürümesinde hiçbir sakınca yok. Torbada şişlik ve sertlik birkaç hafta devam edebilir, sonra kendiliğinden geçer. Ameliyattan 2-3 gün sonra kontrole gelen hastanın pansumanı çıkarılır, artık banyo yapabilir. Yarada kızarıklık ve şişlik fazlaysa, kan geliyorsa, ateş, bulantı, kusma, karın ağrısı varsa mutlaka doktora başvurulmalı. İndirilen yumurtanın gözlenmesi ve kontrolü için ameliyat sonrası 1-6 aylarda muayene uygun olur.

 

Yaş ilerledikçe tedavi şansı azalır 

10 yaşını geçmiş ya da 15 yaşında tamamen ölmüş yumurtalarla gelen hastaların tedavi şansları neredeyse yok. 15 yaşına gelmiş bir çocuğun yüzde 99 oranında testisi bir işe yaramaz ve bu testis çıkarılıp silikondan yapay testis yapılması gerekir. Eğer iki testiste birden sorun varsa, çocuk sahibi olma şansı da  kalmaz. 

 

Özellikle okul çağı çocuklarında, o yaşa gelene kadar fark edilmeyen sorun konusunda ailelerin ve eğitmenlerin bilinçlendirilmesi çok önemli. Okul çağı döneminde özellikle birinci sınıf çocuklarının genital muayenesi  ihmal edilmemeli. Çocukların en az yüzde 10’unda genital sorunlar görüldüğü bilinir.”Kaynak: http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/cocuklarda-inmemis-testis/hastaliklar/detay/1728193/default.htmEtiketler: kanser , Diyarbakır , kısırlık , Apple , fıtık , çocuk , yaralanma , sadeceHaber okunma sayısı: 749

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG