19 Temmuz 2018 Perşembe

İHBAR HATTI

Taksim Anıtındaki Rus Generalleri.

taksim-anitindaki-rus-generalleri

Osmanlı’nın, İstanbul’u teslim ettiği günün anısını Yeşilköy’de tekrar canlandırmak isteyen bir zihniyet gerçekten var ise, Taksim’deki heykele gidip baksınlar ve utansınlar…
19 Aralık 2014 Cuma 01:18

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in Aralık 2012 ziyareti sonrası basında sık sık yer alan ve en son bu sayfalarda da paylaşılan Melih Aşık yazısındaki, Rusların İstanbul’u almaya ramak kala Yeşilköy’de kurdukları, 93 harbine ait bir yapının yenilenmesi konusu, gerçekten utanç verici!

Oysa Rusya ile Türkiye ilişkilerinin en mükemmel simgesi şehrin göbeğinde,  Taksim’de  durmakta ama her nedense görmezden gelinmekte!

Sovyet ülkeleri dışında hangi ülkede, herhangi bir Rus veya Sovyet ünlüsünün heykeli vardır acaba? Hem de şehrin göbeğinde!

İstanbul’un Taksim meydanındaki Cumhuriyet heykelinde Atatürk’ün omuzunun sol ve sağ arkasındaki 2 şahsiyet kimdir ve Putin o heykele çiçek koymaya neden davet edilmez acaba? 
Daha doğrusu, İstanbul’u ziyaret etmiş, herhangi üst düzey Rus yönetici bu heykele saygı duruşuna davet edilmiş midir acaba?

Biri, daha sonra Sovyet devlet başkanlığı sayılacak makama kadar yükselen Mareşal Varaşilov, diğeri de onun kadar ünlü General Frunze. Bu 2 asker, Kurtuluş Savaşı’na destek sağlamak üzere 1922 Ankara Meclisi’ne kadar gelen, Lenin’in 2 Generali. 1928 yılında Atatürk bu 2 askeri, sağında İsmet İnönü, solunda Fevzi Çakmak’ın bulunduğu Taksim heykelinde omzunun arkasına koyacak kadar asil bir vefaya sahipmiş. Sovyetlerin yayılmacı politikasına tek bir taviz vermeden, desteklerini alarak, tam bağımsızlık yolunda ilerleyen bu deha, dünya kültür tarihi başkentlerinden belki de birincisi olan İstanbul’un göbeğine heykellerini dikecek kadar da ileri görüşlüymüş.

Mustafa Kemal, Çanakkale’de İngiliz donanmasını durdurarak Osmanlı’yı bir süre de olsa kurtarırken aslında, İngilizlerin Rus Çarlığı’na yardıma gitmelerini engellediğini ve bir gün Lenin’in de ona vefa borcunu ödeyeceğini düşünmüş müydü acaba? Nitekim çok geçmeden başlayan Kurtuluş Savaşı’nda, Mustafa Kemal’e silah ve altınla destek veren Lenin, belki de 1917′deki borcunu, 1922′de ödemiş oldu. Ama Atatürk, bu desteğe karşılık öyle bir jest yapmıştı ki, Rusların ve Türklerin pek azı bu inanılmaz jesti bilirler… Maalesef.

1920′lerin çok kısa bir döneminde, 300 yılı savaşlarla dolu iki ülkenin barış ve destek dolu bir dönemi var. Aslında başlı başına bir film malzemesi olacak bu dönemin abidesi İstanbul’un göbeğinde durduğu halde, bu dönem iki ülkenin de tarih kitaplarında okutulmaz. Abidenin altında hikâyesi dahi yazmaz.

Son 20 yılda İstanbul’a gelmiş milyonlarca Rus, bunu bilse, o heykel çiçek bahçesine dönmez miydi? Bu konuyu içeren bir tanıtım filmi, İstanbul’a daha fazla Rus vatandaşını çekmez miydi, çekmez mi?

Osmanlı’nın, İstanbul’u teslim ettiği günün anısını Yeşilköy’de tekrar canlandırmak isteyen bir zihniyet gerçekten var ise, Taksim’deki heykele gidip baksınlar ve utansınlar… Birbirini ezmeyi değil, ortak bir zaferi paylaşan iki halkın karşılıklı saygısını görsünler.

Belki böylece Ruslar da utanır da, Moskova göbeğinde, Kremlin’e 2 adım uzaklıkta, Kitay Gorod’daki, ”Bulgarları Türk Mezaliminden nasıl kurtardık?” ifadesinin yer aldığı Plevne savaşı anıtını kaldırırlar! 

Elbette, Dışişlerinde bunları söyleyecek Monşerler kaldıysa!
Kaynak: http://gezginmimar-merze.blogspot.ru/2014/11/taksim-antndaki-rus-generalleri.htmlHaber okunma sayısı: 1901

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

3d-resimle-bulgaristani-buyuledi

3D resimle Bulgaristan'ı büyüledi

19 Mart 2017 Pazar 00:15
taksim-anitindaki-rus-generalleri

Taksim Anıtındaki Rus Generalleri.

19 Aralık 2014 Cuma 01:18
timurun-mezarindaki-esrar-

Timur'un mezarındaki esrar

15 Aralık 2014 Pazartesi 04:10
eski-turklerde-kurban-adetleri-

Eski Türklerde kurban adetleri

15 Aralık 2014 Pazartesi 04:00
eski-turk-toplumunda-kadinin-rolu-

Eski Türk toplumunda kadının rolü

15 Aralık 2014 Pazartesi 03:07

GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG