19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

Öztrak: Bunlar daha ilk etkiler

oztrak-bunlar-daha-ilk-etkiler

"CHP’DEN AKP’YE EKONOMİDE YAPILACAKLAR LİSTESİ..." olarak başlık attığı yazılı açıklama geldi.
05 Şubat 2014 Çarşamba 00:38

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak, Ocak ayında gıda fiyatlarındaki artışın son 10 yılın, ulaştırma fiyatlarındaki artışın ise son 4 yılın rekorunu kırdığını belirterek, “Önümüzdeki aylarda TL’deki devalüasyonun başta enerji fiyatlarına yansıtılması ile beraber dar gelirli vatandaşlarımız zamlar altında daha çok ezilecek” dedi.


CHP’li Öztrak, enflasyon rekorlar kırarken AKP’nin ekonomide gerçeklerden koptuğunu belirterek, ekonomide acilen alınması gereken önlemleri şöyle sıraladı:

-Yargıya müdahale son bulmalı, hukukun üstünlüğüne saygı gösterilmeli.

-Bağımsız kurumlar üzerine çöken siyaset gölgesi derhal kaldırılmalı,-Gerçekçi bir yapısal reform takvimi açıklanmalı.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak yaptığı yazılı açıklamada şunları belirtti:

-BUNLAR DAHA İLK ETKİLER

AKP’nin sıcak parayla büyüme ve el parasıyla değirmen döndürme politikası geçtiğimiz yılın 22 Mayıs’ında iflas etmiştir. İflas eden bu politika, vatandaşımızın cüzdanını da yakmaya başlamıştır. Sıcak para girişinin yavaşlamasıyla TL’de başlayan değer kaybının etkileri Ocak ayı enflasyon rakamlarında görülmeye başladı. Ocak ayında tüketici fiyatları, % 1,72; yurtiçi üretici fiyatları % 3,32 oranında arttı. 12 aylık tüketici enflasyonu % 7,5 olurken; üretici fiyatları çift haneye çıktı ve % 10,7 oldu.

-GIDA VE ULAŞTIRMA ZAMLARINDA REKOR

Ocak ayları itibariyle,  Üretici fiyatı 2003’den bu yana en yüksek artışını gösterirken; vatandaşın günlük yaşamında en çok kullandığı ürünlerin fiyatında olağanüstü artışlar oldu. Özellikle gıda grubundaki fiyat artışı mutfaktaki yangının büyüdüğünü gösteriyor. Ocak’ta gıda fiyatları % 5,2 artarak, 2003 yılından bu yana yayımlanan, mevcut enflasyon serilerinde rekor kırdı.

Sadece mutfakta değil, ulaştırma fiyatlarında da ciddi artış var. Ulaştırma fiyatları tek bir ayda % 2,5 artarak son dört yılın en yüksek artışını gösterdi.

Özellikle sabit ve dar gelirli vatandaşlarımızın geliri daha yılın ilk ayında hızla eridi.

-ASIL ZAMLAR ÖNÜMÜZDEKİ AYLARDA

Gerek üretici fiyatlarındaki olağanüstü artış gerekse çekirdek enflasyon göstergelerindeki gelişmeler, bu yıl çift haneli bir enflasyon yaşayacağımızı gösteriyor. Önümüzdeki aylarda TL’deki devalüasyonun başta enerji fiyatlarına yansıtılması ile beraber dar gelirli vatandaşlarımız zamlar altında daha çok ezilecek.

-HÜKÜMET GERÇEKLERDEN KOPTU

Hükümet ise vatandaşın durumundan bihaber. Hala, “Yüzde 5 olan enflasyon hedefini tutturacağız” diyerek ekonomiden ve gerçeklerden ne kadar kopuk olduğunu gösteriyor. Hükümet ekonomide bozulan güven algısını toparlayacak adımları derhal atmaya başlamalıdır.

-HÜKÜMET BUNLARI YAPMALI-

Bu çerçevede hükümet, hukukun üstünlüğüne zarar verecek eylem ve işlemlerine derhal son vermeli, Türkiye’nin bir hukuk devleti olmadığına yönelik kuşku bulutlarını dağıtmalıdır. Bağımsız düzenleyici ve denetleyici kurumlara müdahalelerden vazgeçilmeli, asıl görevi enflasyonla mücadele olan Merkez Bankası üzerindeki siyaset gölgesi derhal kaldırılmalıdır. Ekonomimizin rekabet gücünü artırmak ve yeni küresel konjonktüre uyum sağlama kapasitesini güçlendirmek için gerçekçi bir yapısal reform takvimi açıklanmalıdır.

 

-AKP’NİN REFORM TAKATİ KALMADI

Ancak, AKP’nin ekonomide ihtiyaç duyulan reformları yapabilecek takatinin kalmadığı görülmektedir. Buna karşın Başbakan ne yapacağını bilememekte, çelişkili açıklamalarına devam etmektedir. Ekonomide B ve C planlarından bahseden Başbakan birkaç gün sonra yaptığı açıklamayı yalanlamaktadır. Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı her kritik dönemde olduğu gibi yine ortada görünmemektedir. Önümüzdeki 3 seçim, Türkiye’nin normalleşmesi, AB standartlarına kavuşması ve güçlü bir ekonomiye ulaşması için önemli bir fırsattır. Bugün geliri hızla azalan, işi riske giren vatandaşlarımız AKP’ye seçim sandıklarında gereken cevabı verecektir. Haber okunma sayısı: 774

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG