19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

'İlerleyen aylar için iyi haber yok'

ilerleyen-aylar-icin-iyi-haber-yok

CHP’nin ekonomi raporunda, geniş işsizlikte 2009 yılının Ekim ayından bu yana en yüksek rakama ulaşarak 4.5 milyonu geçtiği, işsizlikteki artışta büyük payın kadınlardan geldiği belirtilerek, “kadınların iş bulamadığı için ev kadınlığına döndüğü” tespitinde bulunuldu.
19 Eylül 2013 Perşembe 23:00

-KADINLAR ÇALIŞMA HAYATINDAN ÇIKIYOR

-VERİLER, KADINLARIN ÇALIŞMA HAYATINDAN ÇIKIP EVE DÖNMEYE BAŞLADIĞINI GÖSTERİYOR

-İŞ BULAMAYAN KADINLAR, EV KADINLIĞINA DÖNÜYOR

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı’nın, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın koordinasyonunda hazırladığı 72. Ekonomik Görünüm Raporu’nda, Haziran İşgücü ve İstihdam gelişmeleri ile Ocak-Ağustos Bütçe verileri değerlendirildi. Raporda, Haziran’da işsiz sayısının, geçen yılın aynı ayına göre, 299 bin kişi artarak 2 milyon 525 bin kişi olduğu, iş bulma ümidini kaybetmiş veya çeşitli nedenlerle iş aramayan ancak “İş bulsam çalışırım” diyenleri de kapsayan geniş işsizlerin sayısı 553 bin kişilik artışla 4 milyon 556 bin kişiye ulaştığı kaydedildi.


“Gerçek işsiz diyebileceğimiz ‘geniş işsizlerin’ sayısı 2009 yılı Ekim ayından bu yana en yüksek artışını gösterdi” denilen raporda, geniş işsizlikteki artışın, 471 bin kişisinin kadınlardan geldiğine dikkat çekildi ve son bir yıldaki geniş işsiz sayısındaki her 100 kişilik artışın 85’inin kadın işsizliğinden kaynaklandığı ifade edildi.-EV KADINLIĞINA DÖNÜYORLAR-

Rakamların çalışmak isteyen kadınların “iş bulamadığı için ev kadınlığına döndüğünü” gösterdiğinin belirtildiği raporda, “Nitekim, çeşitli nedenlerle iş aramayan ancak iş bulsam çalışırım diyenlerin izlendiği ‘diğer’ hesabındaki 274 bin kişilik artışın 216 bini de kadınlardan oluşuyor” denildi. Rapora göre tarım istihdamında son bir yılda yaşanan 81 bin kişilik gerilemenin tamamı da, “kadınların ücretsiz aile işçiliğinden çekilmesinden” kaynaklandı.

Haziran’da genç işsizliği de bir önceki yılın aynı dönemine göre 1,4 puan arttı ve genç işsiz sayısı 110 bin kişi artarak 822 bine ulaştı.

-EKONOMİ İSTİHDAM YARATMAKTA ZORLANIYOR-

Açıklanan tüm verilerin işsizliğin yükseliş eğiliminde olduğunu gösterdiğinin kaydedildiği raporda, istihdamdaki artışların son 9 ayın en düşüğü olduğu ifade edildi ve “Ekonomi istihdam yaratmakta giderek zorlanıyor. Bu şüphesiz ilerleyen aylar için iyi haber değil” değerlendirmesinde bulunuldu. Yılın ikinci yarısında artan faiz ve döviz kurları nedeniyle bozulan ekonomik güven ve dengelerin işsizliğin yılsonunda daha hızlı artmasına neden olacağı ifade edildi.

-SANAYİ İSTİHDAMINDA “BİR ACAYİP” ARTIŞ

CHP’nin ekonomi raporunda sanayi sektöründe ise istihdam artışının nispeten kuvvetli kaldığı, Haziran’da, son bir yıl itibariyle, sanayi istihdamının 254 bin kişi arttığı belirtilerek, “Özel kesim yatırımları düşerken, sanayi de istihdam artışının nispeten canlı kalması ise izaha muhtaç” denildi. Raporda yer alan diğer bazı tespitler şu şekilde:

-ELEKTRİK ÖZELLEŞTİRMELERİ BÜTÇEYE ETKİSİNİ GÖSTERDİ-

Bu yılın ilk sekiz ayında özellikle elektrik dağıtım özelleştirmelerine bağlı olarak sermaye satış gelirlerinden elde edilen tahsilatın yüzde 562 artarak 8,3 milyar TL’ye ulaştığı dikkati çekiyor. İlk sekiz ayda, geçen yılın aynı dönemine göre, yüzde 18 civarında olan merkezi yönetim bütçe gelirleri artış hızının, bu bir defalık gelirler arındırıldığında yüzde 14,3’e düştüğü görülüyor.

-DEVLET HARCAMALARININ SÜRDÜRÜLMESİ ZOR-

Rakamlar, başta yatırımlar olmak üzere yılın ilk 6 ayındaki harcama temposunun Temmuz-Ağustos aylarında gerilediğini ortaya koyuyor. Vergi tahsilâtında da benzer bir eğilim dikkat çekiyor. Bu, devlet harcamalarının büyümeye ilk yarıda yaptığı katkının, yılın ikinci yarısında sürdürülmesinin zor olduğunun bir göstergesi. Harcamalardaki yavaşlama eğilimiyle birlikte vergi gelirlerindeki yavaşlamanın da bütçe açığına etkisini dikkatle izlemek gerekiyor

Haber okunma sayısı: 883

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG