19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

CHP’DEN EKONOMİDE HASAR TESPİT RAPORU

chpden-ekonomide-hasar-tespit-raporu

“CHP Soruyor: Nerede Bu Paralar? Bu Nasıl İstikrar” başlıklı broşürde Türkiye’nin ekonomide 11 yılda nereden nereye geldiği resmi kurumların ve uluslararası kuruluşların verileri ışığında değerlendirildi.
16 Mart 2014 Pazar 19:58

CHP’nin  yerel seçimler için hazırladığı broşürde, AKP ile geçen 11 yılda ekonomide oluşan hasar gözler önüne serildi. Broşürde, CHP iktidarında vatandaşın gelirini artıracak politikalara öncelik verileceğini, böylece AKP döneminde borca batan vatandaşların borçlarını rahatça ödemesinin sağlanacağı belirtildi.

CHP Ekonomi Politikaları Genel Başkan Yardımcılığı, Genel Başkan Yardımcısı Faik Öztrak’ın yönetiminde hazırladığı “Hasar Tespit Raporunda” AKP döneminde ekonomide yaşanan çöküşün tespitini yaptı. Broşür halinde düzenlenerek CHP il ve ilçe teşkilatlarına da dağıtılan raporda, AKP döneminin sonunda ekonomide ortaya çıkan tablo değerlendirildi ve ekonomiye yönelik taahhütler şöyle sıralandı:

-CHP iktidarında istikrar içinde hızlı büyüme sağlanacak,

-Millet orta gelir tuzağından çıkarılacak,-Vatandaşın rahatça borçlanıp, borcunu rahatça ödemesini sağlayacak şekilde geliri artırılacak,

-İşsizler işe kavuşacak.

-Milletin birlik, varlık ve özgürlük içinde yaşaması temin edilecek.

“CHP Soruyor: Nerede Bu Paralar? Bu Nasıl İstikrar” başlıklı broşürde Türkiye’nin ekonomide 11 yılda nereden nereye geldiği resmi kurumların ve uluslararası kuruluşların verileri ışığında değerlendirildi.

Broşürde yer alan bilgilere göre 11 yıllık AKP döneminde:

-22 MİLYAR DOLAR ÖDEDİLER, 243 MİLYAR DOLAR BORÇLANDILAR: Ülke sıcak para bağımlısı oldu. 22 milyar dolarlık IMF borcunu ödemekle övünen AKP, dışarından 243 milyar dolar borç aldı, dış borç 372 milyar dolara fırladı.

-FAİZ LOBİSİ DEDİLER, EN YÜKSEK FAİZİ VERDİLER:

Faiz lobilerinden şikayet eden AKP Türkiye’yi dünyanın en yüksek faizini ödemeye mahkum etti. AKP döneminde yapılan faiz ödemesi 367 milyar dolar. Bu, AKP öncesindeki 28 yılda yapılan faiz ödemesinin 1,5 katı.

-GELİR 3,9 KAT ARTARKEN KREDİLER 109 KAT ARTTI:

Vatandaşın geliri 3,9 kat artarken kredi kartı borçları 19 kat, tüketici kredileri 109 kat arttı. Borç altında ezilen vatandaş “Biz olmazsak istikrar biter” diye korkutulurken istikrar bizzat AKP tarafından bitirildi.

-BÜYÜMEDE BAŞARISIZ DÖNEM:

Hükümet 11 yılda 1 trilyon 697 milyar dolar para kullandı. Bu para AKP’den önceki 42 iktidarın kullandığı paranın iki katından fazla. Buna rağmen büyüme hem önceki yılların ortalamasının hem rakip ülkelerin altında kaldı.

-TEMEL VERİLERDE ALARM:

AKP döneminde cari açık 104 kat, dış ticaret açığı 2,8 kat, döviz açık pozisyonu 4,6 kat, kısa vadeli dış borç 8 kat arttı.

-TÜRKİYE’NİN REZERVLERİ YETERSİZ HALE GELDİ:

Merkez Bankası rezervleri 4,6 kat arttı ama dış borç ve cari açık o kadar fazla arttı ki her 100 dolarlık kısa vadeli dış borç ve cari açık için Merkez Bankası kasasındaki para AKP öncesinde 166 dolar iken 11 yılın sonunda 67 dolara düştü.

-TARIM VE SANAYİ ÇÖKTÜ:

Türkiye dünya imalat sanayi liginden düştü, tarım çöktü. Çiftçi 6,5 İstanbul büyüklüğünde tarım alanını ekemez hale geldi. Samanı bile dışarıdan ithal ettik.

-İŞSİZLİK PATLADI:

1980-2002 döneminde ortalama yüzde 8,3 olan işsizlik, bu hükümet döneminde yüzde 10,8’e çıktı. Bakan oğlunun 1 trilyona 3-5 kuruş dediği ülkede her beş gençten biri işsiz.

-HÜKÜMET YARGIDAN KAÇTI, VATANDAŞ İCRA KAPISINDA:

AKP ile geçen yılların sonunda icra dosyası sayısı 21 milyona ulaştı; artış 2 kattan fazla. Protesto edilen senetlerin tutarı 7,5 milyar TL’yi buldu; artış 9 kattan fazla.

17 Aralık yolsuzluk ve rüşvet operasyonuyla ortaya çıkan iddialara da yer verilen broşürde “İŞTE VATANDAŞIN HALİ, İŞTE HÜKÜMETİN HALİ” başlığıyla bir bölüm de yer alıyor. Buna göre:

 

-VATANDAŞA 666 DOLAR, BAKANLARA MİLYONLAR:

Vatandaşın geliri 11 yılda, 11 taksitte 666 dolar arttı. Buna karşın savcılığın iddiasına göre eski Ekonomi Bakanı 28 taksitte 52 milyon dolar, eski İçişleri Bakanı 10 taksitte 10 milyar dolar, eski AB Bakanı 3 taksitte 1,5 milyon dolar rüşvet aldı.

-VATANDAŞ YOKSULLUKLA BOĞUŞUYOR, AYAKKABI KUTULARINDAN MİLYONLAR SAÇILIYOR:

Türkiye’de resmi verilere göre 41 milyon kişi iki günde bir masasına bir kap et yemeği koyamazken, Bakan mahdumlarının kasalarından, banka genel müdürlerinin ayakkabı kutularından milyonlar fışkırıyor.
 Haber okunma sayısı: 794

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG