22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Türkiye, yolsuzluğun en fazla arttığı 3 ülkeden biri!

turkiye-yolsuzlugun-en-fazla-arttigi-3-ulkeden-biri

Raporda, “Birkaç ülkede skorlar 4 puan ya da yukarısında düştü. En büyük düşüşler Türkiye’de (-5), Angola, Çin, Malawi ve Ruanda’da (tümü -4) görüldü.
04 Aralık 2014 Perşembe 19:37Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2014 yolsuzluk endeksine göre Türkiye 11 sıra gerileyerek 64′üncü oldu

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2014 Yolsuzluk Algılamaları Endeksi’nde Türkiye 11 sıra gerileyerek 64’üncü oldu. Türkiye geçen yılki endekste 177 ülke arasında 53’üncü idi. Endeksin yer aldığı raporda Türkiye’nin, Çin ve Angola ile birlikte yolsuzluk algılamalarında en fazla gerileme sağlayan ülkelerden olduğu belirtildi.

Uluslararası Şeffaflık Örgütü (Transparency International) “2014 Yolsuzluk Algılamaları” endeksi ve raporu “Temiz Büyüme Risk Altında” başlığıyla yayınlandı. Şirket sırlarının gizliliği, küresel kara para aklama faaliyetlerinin yükselen ekonomilerin yolsuzlukla mücadelesini daha zorlaştırdığı belirtilen Raporda yolsuzluğun tüm ekonomiler için bir sorun oluşturduğu, AB ve ABD’deki önde gelen finansal merkezlerin, bozulmayı durdurup ondan kurtulmaları için hızlı büyüyen ekonomilerle birlikte hareket etmeleri gerektiği belirtildi. Raporda, “Yolsuzluk Algılamaları Endeksi’nin 20’nci edisyonunda, ortalama ekonomik büyümeleri son dört yılda yüzde 4’ten büyük olmalarına karşın Çin (100 üzerinden 36), Türkiye (45) ve Angola (19) 4 ila 5 puan ile skorları en fazla düşenler arasında” denildi.

TI Başkanı Jose Urgaz rapora ilişkin basın toplantısında yeni endeksin liderler ve yüksek düzey yetkililerin iktidarı ellerindeki kamu fonları kişisel çıkar için istismar etmelerinin ekonomik büyümeye zarar verdiğini ve yolsuzlukla mücadele çabalarını azalttığını bildirdi. Urgaz, “Yolsuzluğa bulaşmış yetkililer haksız elde ettikleri kazançları tam dokunulmaz offshore şirketleri aracılığıyla güvenli limanlara kaçırıyorlar. Dipteki ülkelerin halkları lehine, radikal yolsuzlukla mücadele önlemlerini kabul etme ihtiyacında. Endeksin en yukarısındaki ülkeler ise az gelişmiş ülkelere yolsuzluk uygulamalarını ihraç etmediklerinden emin olmalı” dedi.

Ülkelere 100 ve 0 arasında verilen skorlarla oluşturulan endeksteki 175 ülkenin üçte ikisinden fazlası 50’nin altında skora sahip. Ülkenin skoru arttıkça daha temiz bir ekonomiye sahip olduğu görülüyor. Birinci sıradaki Danimarka 2014’te dünyanın en temiz ekonomisi oldu ve 92 puan aldı. Kuzey Kore ve Somali ise 8’er puanla son sırayı paylaştı.

-“Türkiye indi, Mısır çıktı…”-

Raporda, “Birkaç ülkede skorlar 4 puan ya da yukarısında düştü. En büyük düşüşler Türkiye’de (-5), Angola, Çin, Malawi ve Ruanda’da (tümü -4) görüldü. Durumunu en fazla iyileştiren ülkeler ise Fildişi Kıyısı, Mısır, Saint Vincent ve Grenadinler (+5), Afganistan, Ürdün, Mali ve Swaziland (+4) oldu” denildi.

-Türkiye’nin durumu-

Uluslararası Şeffaflık Örgütü’nün 2012’de açıkladığı endekste Türkiye 54’üncü sırada ve 49 skora sahipti.

Geçen yıl ise Türkiye 177 ülke arasında 50 skor ile 53’üncü sıraya yükselmişti. Türkiye bu yıl ise 11 sıra düşerek 175 ülke arasında 64’üncü sıraya indi ve 45 puan aldı. Endeksin yapım tekniği gereği birkaç ülke bir sırada yer alabiliyor. Makedonya ve Umman da bu yılki endekste 64’üncülüğü paylaştı.

-Gerileme devam ediyor-


Transparency International internet sitesinin ülke sayfalarında ise 2011 itibarıyla Türkiye’nin OECD Rüşvetle Mücadele Sözleşmesi’ni uygulama düzeyi “az” kategorisinde tanımlandı.

Türkiye TI “2011 Rüşvet Verenler Endeksi”nde 28 ülke arasında 19’uncu sırada bulunuyor. “2010 Yolsuzluğu Kontrolü Endeksi”nde, yolsuzluk üzerinde yüzde 58’lik bir kontrol sağladığı belirtilen Türkiye, 2010 Açık Bütçe endeksinde “biraz” kategorisinde yer alıyor.

-“Yükselen ekonomilerde yolsuzluk”-

Raporda Çin’de yetkililerin kamu görevlilerinin cezalandırılmalarına yönelik yeni bir yolsuzlukla mücadele kampanyası başlatmalarına karşın ülkenin 2013’teki skorunun 40’tan 36’ya düştüğü belirtildi. Çin yönetiminin, haksız kazançlarını deniz aşırı ülkelerde saklayan yetkilileri izlemesi gerektiği kaydedilen raporda, sızan bir belgeye göre Çin ve Hong Kong’un 22 bin offshore müşterisi bulunduğu, belgenin birçok siyasi liderin adını içerdiği belirtildi.

Yolsuzluk ve kara para aklamanın BRIC ülkeleri için de sorun oluşturduğuna değinilen raporda bu yıl Brezilya’da (skoru 43) politikacılara rüşvet vermek için kullanılan gizli şirket kuran büyük petrol şirketinin ortaya çıkarılmasına dikkat çekildi. Hindistan (38), Mauritius (54) ve Rusya’daki (27) benzer iddialara dikkat çekilen raporda 63 skora sahip Kıbrıs Rum Kesimi’ndeki yolsuzluk iddiaları da hatırlatıldı.

-“Yolsuzluk istikrarsızlığa yol açabilir”-

Raporda TI yöneticisi Jose Urgaz’ın büyük ekonomilerdeki dev yolsuzlukların yalnız yoksulların temel insan haklarını engellemediği, yönetişim sorunlarıyla istikrarsızlığa da yol açtığı görüşü belirtildi. Şeffaf olmayı kabul etmeyip yolsuzluğa hoşgörü gösteren yönetimleri olan hızlı büyüyen ekonomilerin yolsuzluğun beslenip büyüdüğü bir “dokunulmazlık kültürü” yarattığı kaydedildi. Raporda yolsuzluk endeksinde iyi durumda bulunan, kamu sektöründe yolsuzluğun sınırlı görüldüğü zirvedeki ülkeler, kara para aklamayla mücadelelerini artırmaya ve yolsuzluğu maskeleyen gizli şirketlere son vermek suretiyle dünyanın diğer bölgelerindeki olumsuz gidişatı durdurmaya çağrıldı.

Endeks birincisi Danimarka’nın güçlü mevzuata, sivil toplum desteğine ve kamu görevlilerinin etik davranışlarına ilişkin net kurallara sahip olmasına karşın ek önlemler aldığı hatırlatılan raporda, “Danimarka, ülkede kurul tüm şirketler için mülkiyetten yararlananlarla ilgili bilgilerin kaydedileceği bir kamu tescil sistemi oluşturma planlarını açıkladı.

Bu önlem Ukrayna ve İngiltere’de açıklanan, bir başka kişinin adı üzerine tescil edilen şirketlerin arkasına gizlenmiş yolsuzluğu zorlaştıracak önlemlerin benzeri” denildi. “Yolsuzluğun Maskesini İndir” kampanyası yürüten “yolsuzlukla mücadele grubunun” AB, ABD ve G20 ülkelerini Danimarka’nın yolunu izlemeye ve her bir şirketi gerçekten kontrol edenlerle bu şirketten yarar sağlayanları netleştirecek bir kamu tescil sistemi oluşturmaya çağırdığı bildirildi.

TI’ın Yolsuzluk Algılamaları Endeksi kamu sektörü kökenli yolsuzluklar için uzman görüşleri üzerine oluşturuluyor. Liderlerin hesap verebilir halde bulunması açık yönetimlere sahip ülkelerin skorlarında artışa yardımcı oluyor, zayıf skor ise yaygın rüşvet, yolsuzluk suçlarının tam cezalandırılmaması ve vatandaşların ihtiyaçlarına cevap veremeyen kamu kurumları anlamına geliyor.Haber okunma sayısı: 909

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG