22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Times: IŞİD'in asıl hedefi Türkiye

times-isidin-asil-hedefi-turkiye-

İngiliz Times gazetesi, ABD ve İngiliz vatandaşlarını vahşi bir şekilde infaz eden IŞİD'in asıl hedefinin Türkiye olduğunu yazdı. Gazeteye göre terör örgütü, Ankara'nın IŞİD karşıtı koalisyonda aktif olarak yer almasını önlemek istiyor.
15 Aralık 2014 Pazartesi 01:55

İngiliz Times gazetesi, ABD ve İngiliz vatandaşlarını vahşi bir şekilde infaz eden IŞİD'in asıl hedefinin Türkiye olduğunu yazdı. Gazeteye göre terör örgütü, Ankara'nın IŞİD karşıtı koalisyonda aktif olarak yer almasını önlemek istiyor.

BBC Türkçe'nin aktardığı Times'ın diplomasi editörü Roger Boyes'un analizinde, İskoç yardım görevlisi David Haines'in kafası kesilerek öldürülmesi için "vahşice bir meydan okuma" tespitinde bulunularak başlanmış. Boyes bununla birlikte cihatçıların ustaca bir hesap yaptıklarını belirtmiş.

Boyes'un analizi şöyle devam ediyor:

"Burada asıl hedef, Britanya değil Türkiye'ydi. Haziran ayında Türkiye'nin Musul Konsolosluğu'nu basan IŞİD'in elinde 49 Türk rehine var. ABD ve Britanya savaş için geniş bir koalisyon oluşturmaya çalışırken, Suriye'yle uzun bir sınırları olan ve NATO'nun çok önemli bir üssüne sahip Türklerin katkısının, IŞİD'e karşı hızla yürütülecek bir saldırının başarısı için çok önemli olduğu açık. Ancak bir gözü de hapsedilmiş vatandaşlarında olan Cumhurbaşkanı Erdoğan savaşa dahil olmakta gönülsüz.

"Boyes daha sonra iki Amerikalı'nın başları kesilerek öldürülmelerinin esasında ABD Başkan Barack Obama'nın savaşa destek bulmasına yardımcı olduğunu, Haines'in öldürülmesinin de Britanya hükümetinin IŞİD'e karşı kararlılığını artıracak gibi göründüğünü vurguluyor.

"Türkiye saldırıya en fazla açık ittifak üyesi"

Boyes'un yazısı şöyle sürüyor:

"Türkiye, cihata karşı oluşturulduğu varsayılan ittifakın kararsız üyeleri arasında saldırıya en fazla açık olanı ve en önemlisi. Yabancı cihatçıların çoğu Suriye'ye Türkiye üzerinden giriyor. IŞİD'in Suriye üzerinden transit ticareti çok tehlikeli bir hale getirmesinin ardından, Türkiye'nin Irak'la ticareti yüzde 30'dan fazla azaldı. Aynı zamanda IŞİD'in gelir kaynaklarından biri de, Türkiye sınırında el konan petrolün satışı.

"IŞİD'e karşı verilen mücadelede gelinen durumu "karışık" olarak nitelendiren Boyes yazısını şöyle noktalamış:

"Britanyalı bir yardım görevlisini başını keserek öldürmek Birleşik Krallık'ta mideleri bulandıracak ancak ülkenin politikasını değiştirmeyecektir. Ancak benzer hareketlerin hem de kitlesel ölçüde yapılabileceği korkusu, Türkiye'nin yaklaşan savaşta belirleyici bir faktör olma yeteneğini köreltiyor."Kaynak: http://www.rsfmradio.com/2014_09_15/times-isidin-asil-hedefi-turkiye/Haber okunma sayısı: 951

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG