22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Guardian: Türkiye artık Batı müttefiki olarak görülebilir mi?

guardian-turkiye-artik-bati-muttefiki-olarak-gorulebilir-mi-

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan Simon Tisdall imzalı analizde, Erdoğan yönetimi altındaki Türkiye güvenilir, demokratik bir Batı müttefiki olarak görülebilir mi?" denilerek Türkiye'nin izlediği iç ve dış politikaların Batı ilkeleri ve çıkarlarından uzaklaştığı savunuldu...
17 Aralık 2014 Çarşamba 03:07

İngiliz Guardian gazetesinde yer alan Simon Tisdall imzalı analizde, Türkiye'nin izlediği iç ve dış politikaların Batı ilkeleri ve çıkarlarından uzaklaştığı savunuldu: "Erdoğan'ın son darbesi, AB ve ABD için daha büyük ve garip bir soruyu ortaya çıkardı: Erdoğan yönetimi altındaki Türkiye güvenilir, demokratik bir Batı müttefiki olarak görülebilir mi?".

Türkiye’nin iç ve dış politikasına yönelik sert eleştiriler de içeren BBC Türkçe'nin aktardığı yazı, “Recep Tayyip Erdoğan'ın paranoya siyaseti çirkin bir safhaya daha girdi. Aralarında gazetecilerin, medya çalışanlarının, eski emniyet müdürlerinin de bulunduğu 30'dan fazla kişi gözaltına alındı” ifadesiyle başlıyor ve 14 Aralık Operasyonu kapsamında gözaltına alınan kişilere yöneltilen suçlamalar için 'dayanaksız komplo iddiaları' deniyor.

"İstanbul'da operasyon emrini Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın verdiği konusunda kimsenin şüphesi yok" denen yazı şöyle devam ediyor:

"Türkiye Cumhurbaşkanı'nın bu son darbesi Avrupa Birliği (AB) ve ABD için daha büyük ve garip bir soruyu ortaya çıkardı: Erdoğan yönetimi altındaki Türkiye güvenilir, demokratik bir Batı müttefiki olarak görülebilir mi?""ERDOĞAN'IN AB KONUSUNDA CİDDİ OLMADIĞI DOĞRULANDI"

Yazıda operasyonun ardından AB'den gelen eleştiriler için "Brüksel'de uzun süredir endişe duyulan, Erdoğan'ın neo-İslamcı Adalet ve Kalkınma Partisi 'nin artık AB'ye üyelik konusunda ciddi olmadığı konusunun altı çizilmiş oldu" ifadeleri kullanılıyor.

Simon Tisdall, AB'nin "Operasyon, Türkiye'nin de bir parçası olmak istediği Avrupa değer ve standartlarına ters düşüyor" açıklamasına yer veriyor.

"Erdoğan'ın Pazartesi günü yaptığı iğneleyici konuşma da bu endişeleri haklı çıkarır nitelikteydi" denen yazıda Cumhurbaşkanı'nın "Operasyonların basın özgürlüğüyle alakası yok" sözleri de hatırlatılıyor.

Yazı şöyle devam ediyor:

"Operasyon günü Zaman gazetesinin binası önünde toplanan kalabalık 'Özgür basın susturulamaz" yazılı pankartlar taşıyordu. Bu söz çok da doğru değil. 2003'ten bu yana üst üste üç dönem Başbakanlık yaptıktan sonra bu yıl Cumhurbaşkanı seçilen Erdoğan'ın ana akım medyanın önemli bölümü üzerinde fiili bir hakimiyeti bulunuyor. Aynı hakimiyet meclis için de geçerli, mahkeme salonları ve emniyet güçleri için de."

"Erdoğan'ın bağımsız gazeteciliği sindirip baskılama ve eleştiriye sıfır tolerans gösterme konusunda kötü bir şöhreti var" denen yazıda Gezi Parkı protestoları sırasında Erdoğan'ın Twitter ve diğer sosyal medya ağlarını da hedeflediği ve kısa bir süre erişimi engellediği de vurgulanıyor.

Erdoğan'ın bugünkü öfkesinin merkezinde geçtiğimiz yıl ortaya çıkan yolsuzluk suçlamaları olduğu yorumu da yapılıyor ve "Uluslararası Şeffaflık Örgütü'ne göre yolsuzluk Türkiye'de ciddi bir sorun. Ancak geçen yıl ortaya çıkan soruşturma düştü. Soruşturmayı yürütenlerse cezalandırıldı ve görevden alındı" deniyor.Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_12_16/Guardian-Turkiye-Bati-muttefiki/Haber okunma sayısı: 1130

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG