22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Batı, Türkiye’yi 'Düşman İlan Edebilir'

bati-turkiyeyi-dusman-ilan-edebilir-

Rusya ile birlikte yeni bir doğalgaz iletim hattı inşa edecek olan Türkiye’yi bu kararından vazgeçirme konusunda kararlı olan Brüksel gözünü budaktan sakınmıyor.
13 Aralık 2014 Cumartesi 04:26

"Rusya'nın Sesi" adlı internet sitesinde yayınlanan haberde, ABD ve AB'nin geçmiş dönemde de olduğu gibi yerine getirmeyecekleri sözlerde, vaatlerde bulunarak Türkiye ve Rusya arasında yapılması planlanan doğalgaz hattının önüne geçmek için önce havuç göstererek, olmadı sopa göstererek Türkiye'yi hedeflerinden uzaklaştırmayı amaçladıklarına dikkat çekti.Ankara’ya aba altından sopa

Konuya ilgili olarak Sputnik Radyo’ya konuşan Rusya Yüksek Akademi Konseyi Üyesi ve Jeopolitik Meseleler Akademisi Genel Sekreteri Araik Stepanyan, Batı’nın Türkiye’ye karşı bir havuç ve sopa politikası izlediğini, masada tatlı vaatler verdiği Ankara’ya aba altından sopa göstermeyi de ihmal etmediğini belirtti.

Güney Akım Projesi’nin iptal edildiğini öğrenen AB’li yetkililer her ne hikmetse sık sık Türkiye’yi ziyaret etmeye başladı. AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikasından Sorumlu Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini’nin hemen ardından iki AB komiseri ve İngiltere Başbakanı Cameron da Ankara’yı Rusya ile ortak boru hattı inşa etme kararından vazgeçirmek maksadıyla ziyaret etti.


"NATO üyesi olmasına rağmen Türkiye'de düşman ilan edilebilir"

Sputnik Radyo’da katıldığı canlı yayın esnasında bu hususa özellikle dikkat çeken Araik Stepanyan, ‘‘Burada sadece AB’nin değil, ABD’nin de hangi planlara sahip olduğunun incelenmesi gerekmektedir. Çünkü Rusya’ya karşı Batı dünyası bir araya gelmiştir ve Moskova ile işbirliği yapan tüm ülkeler de Batı tarafından otomatik olarak düşman ilan edilmektedir. Bu süreçte NATO üyesi olmasına rağmen Türkiye de düşman ilan edilme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Batı, havuç ve sopa taktiğini uygulamaktadır. Şu an işin havuç kısmı gözlemlenebilir. İşte AB’li yetkililer ardı sıra Ankara’ya gitmekte ve Türkiye’yi birkaç yıl içinde AB üyesi yapmak da dahil olmak üzere en tatlı vaatlerle Türk Hükümeti’nin kafasını karıştırmaya çalışmaktadır. Fakat Türkiye’nin üyeliğinin AB’nin çıkarlarına külliyen ters düştüğünü artık sağır sultan bile bilmektedir. Fakat şu anki hedefleri Türkiye’yi bir şekilde Rusya’dan koparmak ve boru hattı yapım projesine engel olmak olduğu için kirli bir siyasi oyun sahnelemektedirler’’ şeklinde konuştu.


AB’li yetkililerin tatlı vaatlerine Ankara’nın karnı tok...

Ancak atlanmaması gerek bir diğer önemli husus ise AB’li yetkililerin bugün dile getirmekte olduğu ve kulağa çok hoş gelen sözlerin Türkiye’ye zaten yıllar önce verilmiş olduğu gerçeğidir. Dolayısı ile bugün verilen vaatlerin AB’nin para birimi avro ile 5 sent etmediğini hem Brüksel hem de Ankara çok çok iyi bilmektedir. Özellikle uzun zamandan beri bekleme odasında tutulan Ankara’yı artık boş vaatler ile kandırmak pek de mümkün görünmemektedir. Bu sebeple Avrupa’dan gelen konukları nazik bir şekilde ağırlayan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni doğalgaz iletim hattını Rusya ile birlikte ‘‘kesinlikle’’ inşa edeceklerini belirtmiş ve ‘‘Rusya Devlet Başkanı Sayın Putin ile birlikte yeni Güney Akım’ın isminin Türk Akımı olmasına karar verdik. Türkiye, pek çok enerji iletim hattının buluşma ve dağılma noktası olan yeni bir HUB merkezi haline gelecektir’’ şeklinde konuşmuştur.

Bu sebeple şu an geline noktada AB’li yetkililerin tatlı vaatlerle Ankara’nın kafasını karıştıramadığını söylemek mümkündür. Süreçteki bir sonraki adımın Amerikalılar tarafından atılması beklenmektedir. İyi polis-kötü polis oyununun kötü polis rolünü canlandıran Amerikalılar kısa bir süre içinde Ankara’yı ziyaret edecek ve sopasını aba altından gösterecektir. Ancak öyle ya da böyle son karar yine de Ankara’ya ait olacaktır.Kaynak: http://turkish.ruvr.ru/news/2014_12_12/Bati-Rusya-ile-dost-olan-Turkiyeyi-her-an-dushman-ilan-edebilir/Haber okunma sayısı: 1177

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG