19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

T.rex’i korkudan kaçıran dinozor

trexi-korkudan-kaciran-dinozor

Bilim insanların üzerinde çalıştığı dev bir dinozor fosili, Kretas Dönemi’nde Kuzey Amerika’da var olan ekosistem hakkında yepyeni bulgular ortaya koydu. Yeni keşfedilen dinozor türünün, Kretas Dönemi’nin sonlarında en büyük dinozor olan tironozorlara bile baskın gelen bir türü temsil ettiği belirtildi.
29 Kasım 2013 Cuma 16:07

Bilim insanları, 100 milyon yıl önce Tyrannosaur Rex’i bile korkudan kaçıran dev bir dinozor türünün keşfini duyurdu. Siats meekerorum adı verilen yeni türün, Kretas Dönemi başlarında yaşadığı ve dev-yırtıcı dinozorları temsil eden allosaur grubuna ait olduğu belirtildi.

Araştırmacılar, fosil kayıtlarındaki bir boşluğu daha Siats meekerorum sayesinde kapatarak, yıtıcı dinozorlar arasındaki dönüşüm sürecindeki bir bilinmeyeni de ortaya çıkarmış oldu. Yeni bilgiler, Kretas döneminin tironozorların baskın olduğu son 15-20 milyon yıllık dönemi öncesinde, Siats meekerorum’un dahil olduğu türün öne çıktığını gösterdi. Böylece dönemin 70 milyon yıllık eksik kısmı da tamamlanmış oldu.

Discovery News’in haberine göre, Siats meekerorum’un fosilleri sadece omurga ve bazı uzuvlarına ait kemiklerden oluşuyor. Ancak fosillerin, allosaur grubuna ait olan ‘carcharodontosaurs’ adlı spesifik bir grupla olan ilişkiyi açık bir şekilde ortaya koyduğu belirtildi. Bilim insanları bu sayede, Siats meekerorum’un fiziksel yapısı hakkındaki eksikleri kapama şansı buldu.

Dev dinozorun, yaklaşık 9 metre boyunda olduğu ve 4 ton ağırlığa sahip olduğu düşünülüyor (T-rex 4 metreye ulaşıyordu). Tahmin edilenden daha da büyük boyutlara ulaşabildiği de öne sürülen dinozor, geçmişte Arjantin’de bulunan ve bir diğer dev carcharodontosaur olan Giganotosaurus ardından ikinci büyük kelif olarak kabul ediliyor (bu dinozorun fosiline ait kafatasının uzunluğu 1.95 metre). Siats meekerorum, Güney Amerika’nın aksine Kuzey Amerika’da bulunan dev carcharodontosaur olarak kayıtlara geçti.

Dinozor adını, bir zamanlar ABD’nin Utah eyaletinde yaşayan Ute kabilesinin efsanelerindeki bir karakterden alıyor. Siats, efsanedeki insan yiyen canavarı temsil ediyor.EKOSİSTEM YENİDEN ŞEKİLLENDİ
Yeni bulgular, Kuzey Amerika’nın on milyonlarca yıl önce diğer kıtalara benzeyen bir besin zincirine sahip olduğunu ve carcharodontosaur’ların tepede yer aldığı gösterdi. Ayrıca, yükselen su seviyesinin kıtalarda yaşam alanını sanıldığı kadar azaltmadığı ve dev dinozorların kendilerini her zaman hakim güç olarak ortaya koymayı başardığı belirtildi.

Yeni fosil bilgileri, Siats meekerorum’un zamanla yerini diğer büyük tironozorlara bıraktığını ileri sürerken, var oldukları dönemde de diğer yırtıcı dinozorlarla aralarındaki ilişkinin ‘tironozor-memeli’ gibi olduğunu savundu.

Araştırmada yer alan Field Müzesi uzmanı Peter Makovicky, “Aradaki dev boyut farkı, tironozorların zamanında carcharodontosaur’lar tarafından gözlendiğini ve ancak onlar yok olduktan sonra tironozorların en büyük yırtıcı olduğunu gösteriyor” dedi.ntvmsnbcHaber okunma sayısı: 1831

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

evrim-sonucu-insana-donusmus-olabilir

'Evrim sonucu insana dönüşmüş olabilir'

11 Mart 2015 Çarşamba 04:20
-isigin-hizi-yavaslatildi

Işığın Hızı Yavaşlatıldı

24 Ocak 2015 Cumartesi 04:52
dunyayi-ikiz-goktasi-vurmus

Dünya'yı ikiz göktaşı vurmuş

31 Ekim 2014 Cuma 02:08
13-bin-yil-once-savasta-olmusler

13 bin yıl önce savaşta ölmüşler

17 Temmuz 2014 Perşembe 20:56
kara-deligin-icinde-ne-var

Kara deliğin içinde ne var?

11 Mart 2014 Salı 18:23
turklerde-yuzde-8-mogol-geni-var

'Türklerde yüzde 8 Moğol geni var'

18 Şubat 2014 Salı 12:57

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG