19 Haziran 2018 Salı

İHBAR HATTI

Antarktika eriyor...

antarktika-eriyor-

Antartika'da buzulların erimesi ile ilgili araştırmalara hız veren Bilim adamları sıcaklıkların 100 yıl önceki seviyeye ulaşsa dahi erimeyi durduramayacağını belirtiyor.
23 Ocak 2014 Perşembe 00:54

Fransız Grenoble Üniversitesi'nden Gael Durand buzulun daha sıcak deniz suyuna maruz kaldığından durdurulamayacak hızda eridiğini belirtiyor. Durand ayrıca sıcaklıkların 100 yıl önceki seviyeye ulaşsa dahi erimeyi durduramayacağını da sözlerine ekliyor. Alman buzul bilimci Angelika Humbert de önüne geçilemeyen bu eğilimin ne gibi sonuçlar doğurabileceğini kestirebilecek tekniklerin henüz geliştirilmediğini vurguluyor.


Antarktika eriyor... 


Dünya çapında hissedilen iklim değişikliği Antarktika Yarımadası'nı tehdit etmeye devam ediyor. Antarktika kıtasının Güney Kutup Dairesi dışına çıkan tek uzantısı olan yarımadayı gözlemleyen bilim insanları son 15 yılda yarımadadaki dengelerin değiştiği alarmını veriyor. Araştırmalara göre büyük buzul kütleleri koparak okyanusa karışıyor. Okyanusa taşınan bu buzulların en büyüğü ise Pine Island buzulu. Uzmanlar en fazla bu buzuldaki gelişmelerin Antarktika Yarımadası'ndaki tehlikeyi tetiklediğini belirtiyorlar.

Erime kendi kendine gerçekleşiyor.

Fransız Grenoble Üniversitesi'nden Gael Durand yaptığı araştırmalar sonucunda buzulun erime eğiliminin önümüzdeki yıllarda da devam edeceğini belirtiyor ve ekliyor: "Okyanus sularının ya da havanın sıcaklığı sabit kalsa dahi erime sürecek. Erime kendi kendine gerçekleşiyor. İleriki zamanlarda daha fazla buzul dağı kopacak ve eriyecek. Bu deniz seviyesinin de yükselmesine neden olacaktır."Deniz suyunun yüksemesi dehşet verici

Durand önümüzdeki 20 yıl içerisinde deniz seviyesinin bir santimetre kadar yükselebileceğini de sözlerine ekliyor. Bunun dehşet verici bir rakam olduğunun altını çizen Durand 2010 yılında yapılan araştırmalarda bu seviyenin 3,2 milimetre oranında, yani son 20 yıl içerisindeki seviyenin iki katı oranında arttığını belirtiyor. Bu durumda Durand'ın tahmini, deniz seviyesinin neredeyse 3 kat daha hızlı artacağına işaret ediyor.

"Biz davranışlarımızla iklimi değiştiriyoruz."

Almanya'daki Kaiserslautern Üniversitesi ve kutup ve deniz araştırmaları merkezi Alfred Wegener Enstitüsü (AWI) yetkilileri de araştırma sonuçlarını onaylıyor. AWI yetkililerinden Angelika Humbert "Buzul kütlesinin bir kısmı hâlâ kaya parçası üzerinde diğer kısmıysa su üzerinde kalıyor" diyor. Humbert ve ekibi yaptıkları araştırmada bu farklı iki kütle üzerinde kalan buzul parçalarının hangi mekaniğe göre hareket ettiklerini araştırıyor.

Fransız bilim adamı Gael Durand son araştırma sonuçlarının dünya çapındaki iklim araştırmaları için önemini vurgulayarak "Bu buzul dönüşü olmayan bir noktaya gelmiştir. Yani biz davranışlarımızla iklimi değiştiriyoruz. Ve iklim de değişmeye devam edecek. Araştırma sonuçları iklim değişikliğinde bir devrilme noktasına geldiğimizi gösteriyor" şeklinde konuştu. 

Birleşmiş Milletler Çevre Programı tarafından 1988 yılında insan faaliyetlerinin neden olduğu iklim değişikliğinin risklerini değerlendirmek üzere kurulan Hükümetlerarası İklim Değişikliği Paneli de son raporunda Batı Antarktika'da kopan buzulların bölgeyi tehlikeye sokacağını belirtmişti. Fransız bilim adamı Gael Durand ve ekibi yaptıkları son araştırmayla bu tehlikenin artık somut bir tehlike haline geldiğini kanıtlamış oldu. 

Haberin etiketleri:

Antarktika eriyor...


Haber okunma sayısı: 1127

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER

evrim-sonucu-insana-donusmus-olabilir

'Evrim sonucu insana dönüşmüş olabilir'

11 Mart 2015 Çarşamba 04:20
-isigin-hizi-yavaslatildi

Işığın Hızı Yavaşlatıldı

24 Ocak 2015 Cumartesi 04:52
dunyayi-ikiz-goktasi-vurmus

Dünya'yı ikiz göktaşı vurmuş

31 Ekim 2014 Cuma 02:08
13-bin-yil-once-savasta-olmusler

13 bin yıl önce savaşta ölmüşler

17 Temmuz 2014 Perşembe 20:56
kara-deligin-icinde-ne-var

Kara deliğin içinde ne var?

11 Mart 2014 Salı 18:23
turklerde-yuzde-8-mogol-geni-var

'Türklerde yüzde 8 Moğol geni var'

18 Şubat 2014 Salı 12:57

ALT KATEGORİLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG