22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Türkiye İnternet suçu sıralamasında ilk 3 te...

turkiye-internet-sucu-siralamasinda-ilk-3-te

İnternet suçuna karışan her 10 bilgisayardan 7’si Türkiye’den…
16 Aralık 2014 Salı 20:07

Münih Siber Suçlarla Mücadele Birimi’nin Türk Müdürü Cem Karakaya, Türkiye’nin internet suçlarında Çin ve ABD’nin ardından dünya üçüncüsü olduğunu söyledi

Münih Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Dairesi Müdürü Cem Karakaya, “İnternet’in tehlikeleri ve şansları” konulu konferansta cep telefonu ve internet kullanımı konusunda uyarılarda bulundu. İnternet üzerinden veri hırsızlığının son günlerde arttığına dikkat çeken Karakaya, “İnternet üzerinden yapılan dolandırıcılığın 1 haftalık getirisi ile fakir bir Afrika ülkesi insanlarının açlık sorunu ortadan kaldırılabilir” dedi.

-Çin ve ABD’nin ardından-

Karakaya, tüm dünyada İnternet suçları için kullanılan bilgisayarların yüzde 70’inin Türkiye’den olduğunu anlatırken şöyle dedi, “Türkiye maalesef bu konuda dünyada Çin ve ABD’nin ardından üçüncü sıradadır. Bunun en büyük sebebi Türkiye’de genellikle evlerde kullanılan sistem yazılımlarının kaçak olması nedeniyle güncelleştirilememesindir. Kötü niyetliler, her gün ortalama olarak 250 bin virüs üretiyor. Bu yeni virüslere karşı koruma sistemi olmayan bu bilgisayarlar, üzerinden amaçlarına kolayca ulaşabiliyorlar. Daha sonra başımızın ağrımaması için mutlaka biraz parayı gözden çıkarıp, lisanslı yazılımlar ve virüs programları yüklemeliyiz.”

-Ücretsiz oyunlar tuzak-

Karakaya, İnternet’ten ücretsiz olarak sunulan oyunların genelde bir tuzak olduğunu hatırlatırken “Almanya’da bir pazar araştırma kuruluşunun yaptığı bir araştırmaya göre yüzde 47.6’lık oranla hemen hemen her iki kişiden biri siber saldırıların hedefi oluyor. Zararlı yazılımlara maruz kalanların oranı yüzde 25.7, İnternet üzerinde alışveriş ya da İnternet hizmetlerinde dolandırılanların oranı ise yüzde 16.8’dir” dedi.

-Bilgileriniz 30 Euro’ya satılıyor-

Münih Türk Konseyi’nin düzenlediği konferansta konuşan Cem Karakaya, sosyal medya ile tüm yaşamımız gizliliklerinin ortadan kalktığını söyledi. Karakaya, şöyle konuştu, “Sosyal medya kurumları üyeleri hakkında polisin savcı ve mahkeme kararlarıyla elde edebileceğinden daha kişisel özel bilgilere sahip olmaktadır. Bu kişisel bilgiler her kişi için 30 ile 80 Euro arası şirketlere satılmaktadır. Bu nedenle İnternet’te verdiğimiz kişisel bilgiler konusunda daha hassas olmalıyız.”Haber okunma sayısı: 946

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG