22 Haziran 2018 Cuma

İHBAR HATTI

Flaş iddia: fişleniyoruz!

flas-iddia-fisleniyoruz

Yapıldığı ddia edilen fişlemede kişiler hakkında şu değerlendirmelerde bulunuldu; “Türk Eğitim-Sen üyesi. Aşırı ülkücü biri”, “Kesinlikle değerlendirilmemeli. Alevi militan biri."...
02 Kasım 2014 Pazar 01:04Basında yer alan haberlere göre Birecik’te Eğitim Milli Eğitim Bakanlığı yetkili sendikası Bir-Sen’in okul müdürlüğü için mülakata girecek öğretmenleri “ulusalcı”, “Alevi militan” gibi ifadelerle fişlediği iddia edilmiştir. İddiaya göre Birecik’te çeşitli okullarda görev yapan 64 öğretmenin yer aldığı listede, isimlerin yanında yer alan notlarda öğretmenler için şu ifadelere yer verilmiştir:

“Üye değil. Her zamanın adamı. Kesinlikle değerlendirilmemeli. Tutarsız, güvensiz, iki yüzlü, dengesiz ve paracı. Kesinlikle barajın altında kalmalı”, “Üyemiz. Karakterli biri. Kesinlikle değerlendirilmeli”, “Türk Eğitim-Sen üyesi. Aşırı ülkücü biri”, “Kesinlikle değerlendirilmemeli. Alevi militan biri. Barajı aşarsa ilçedeki kız lisesine kesin atanabilir. Her şekilde engellenmesi gereken biri”, “Çok tehlikeli. Kesinlikle değerlendirilmemeli. Paralelin Birecik abisi”, “Türk Eğitim-Sen üyesi. Kesinlikle değerlendirilmemeli. Türk faşisti. Militan biri”, “Ulusalcı, kesinlikle değerlendirilmemeli”, “Hiçbir sendikaya üye değil. Dengesiz, tutarsız ve hiçbir şekilde idarecilik yapamayacak biri.”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Sezgin Tanrıkulu’nun yukarıda belirtilen iddilara yazılı olarak cevap verilmesini istediği açıklamayı soru önergesi ile TÜRKİYE BÜYÜK MİLLET MECLİSİ BAŞKANLIĞI’na verdi.

İşte, Tanrıkulu’nun “Aşağıdaki sorularımın Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı tarafından yazılı olarak yanıtlanmasını arz ederim.” diyerek açıklanmasını istediği maddeler:

Bu bağlamda;

1- Eğitim-Bir Sen’in Birecik’te okul müdürlüğü için açtığı mülakat öncesinde, mülakat komisyonuna, öğretmenlerin ideolojik görüşleri veya mezheplerine göre fişlendiği doğru mudur?
2- Söz konusu iddialar hakkında herhangi bir soruşturma açılacak mı?
3- Fişleme listeleriyle yapılan mülakatları iptal edecek misiniz?
4- Okul müdürlerinin ideolojik görüşlerine, etnik veya mezhepsel aidiyetlerine göre belirlenmesi talimatı Bakanlığınız tarafından mı verilmiştir?
5- Birecik dışında, başka il veya ilçelerdeki okul müdürlükleri için düzenlenen mülakatlarda yetkili sendika veya başka birimlerden, seçilecek müdürler konusunda benzer bir fişleme çalışması yapılmış mıdır?
6- Okul müdürlükleri için yazılı sınav yöntemine geçilmesi ve söz konusu sınavların bağımsız bir birim tarafından değerlendirilmesi için herhangi bir çalışma yapılacak mıdır?

Haberin etiketleri:

Flaş iddia: fişleniyoruz!


Haber okunma sayısı: 1112

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG