22 Temmuz 2018 Pazar

İHBAR HATTI

Bir liseliye daha ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ten dava

bir-liseliye-daha-cumhurbaskanina-hakaretten-dava

Konya’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 2 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A. ile aynı anma programına katılan lise öğrencisi 17 yaşındaki A.E.K.’ye de aynı suçtan dava açıldı. Attığı sloganlarla Cumhurbaşkanı’na hakaretle suçlanan A.E.K., 2 Haziran’da 3′üncü Çocuk Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.
03 Nisan 2015 Cuma 17:41

 

Konya’da, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret ettiği iddiasıyla 2 gün tutuklu kaldıktan sonra tahliye olan lise öğrencisi 16 yaşındaki M.E.A. ile aynı anma programına katılan lise öğrencisi 17 yaşındaki A.E.K.’ye de aynı suçtan dava açıldı. Attığı sloganlarla Cumhurbaşkanı’na hakaretle suçlanan A.E.K., 2 Haziran’da 3′üncü Çocuk Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak.

Konya’da 23 Aralık 2014 tarihinde, sosyal paylaşım siteleri üzerinden örgütlenen ve kendilerine ‘Halkçı Liseliler Grubu’ olarak adlandıran gençler, saat 17.00′de Gedavet Parkı’nda toplanarak, Menemen’de 84 yıl önce gericiler tarafından katledilen şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı andı. Anma etkinliğinde grup adına basın açıklamasını Meram Endüstri Meslek Lisesi 11′inci sınıf öğrencisi M.E.A. yaptı.

İddiaya göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret içeren sözler sarf eden M.E.A.’nın konuşması polis tarafından kamerayla kaydedilerek tutanak tutuldu. Bunu inceleyen Cumhuriyet Başsavcılığı M.E.A. hakkında ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan soruşturma başlattı. Bir gün sonra okulunda gözaltına alınan M.E.A. çıkarıldığı 1′inci Sulh Ceza Hakimliği tarafından ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçlamasıyla tutuklandı. Avukatları tarafından yapılan itiraz sonucu tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

-Megafonla slogan atan lise öğrencisine de dava-

Aynı anma törenine katılan Mehmet Akif Ersoy Anadolu Lisesi Lisesi 11′nci sınıf öğrencisi A.E.K.’ye, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a hakaret suçundan dava açıldı. Adalet Bakanlığı Ceza İşleri Genel Müdürlüğü’nün 12 Şubat tarihinde verdiği izin üzerine açılan davayla ilgili Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından A.E.K. hakkında hazırlanan iddianamede, M.E.A.’nın Cumhurbaşkanı Erdoğan’a hakaret içeren basın açıklaması yaptığı sırada A.E.K.’nin megafonu alarak ‘kaçak sarayın kaçak’ şeklinde slogan attığı, ancak sloganını tamamlayamadığı bunun üzerine megafonu alan M.E.A.’nın alıp, topluluğa ‘kaçak sarayın hırsız Tayyibi’ şeklinde iki kez slogan attırdığı, A.E.K’nın da bulunduğu grubun bu slogana eşlik ettiği belirtildi.

İddianamede ‘A.E.K.’nin hakaret kastı olmadığı yönündeki savunmasına itibar edilmeyeceğini, hakaret kastı açık olan sloganlara eşlik ettiği, bu yönde slogan attırdığı, düşünce vasfını aşan, Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olan müştekinin şeref, onur ve saygınlığını zedelemeye yönelik olduğu anlaşılan sözlerle Cumhurbaşkanı’na alenen hakaret ettiği kanaatine varılmaktadır’ denildi.

-’Ben 17 yaşındayım, bizim bir geleceğimiz var’-

Şehit Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay’ı anma programına sosyal medyadan duyup gittiğini belirten A.E.K., aynı anma törenine katılan ve ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan yargılanan M.E.A. ile de yine sosyal medya üzerinden tanıştığını belirtti. Yaşadıklarını anlatan A.E.K., ‘Bir etkinlik oluşturulmuş ben de bu etkinliğe katılıp görev almak istedim. Basın açıklamasının yapılacağı yere gittim. Burada da görev aldım, slogan attım’ dedi.

Hakkında soruşturma açıldıktan sonra Cumhuriyet Savcılığı’na gidip ifade verdiğini ve daha sonra dava açıldığını öğrendiğini belirten A.E.K., ailesi ve yakınlarının kendisini desteklediğini ifade etti. Anma töreninde ‘Kaçak sarayın kaçak’ şeklinde slogan attığını öne süren A.E.K. ‘Attığım sloganda ‘Kaçak saray, kaçak’ dediğim için açılan bir soruşturma. M.E.A., içinde beraat istiyorum. Çünkü bizim için en hayırlısı bu. Bu konunun geleceğimizi etkilemesini istemiyoruz. Arkadaşım 16, ben 17 yaşındayım. Bizim bir geleceğimiz var ve bunlar bizim için önemlidir’ diye konuştu.

-4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak -

2 Haziran günü 3′üncü Çocuk Mahkemesi’nde hakim karşısına çıkacak olan A.E.K., Türk Ceza Kanununun 299′uncu maddesi gereği ‘Cumhurbaşkanı’na hakaret’ suçundan 1 yıldan 4 yıla kadar hapis cezasıyla yargılanacak. Haber okunma sayısı: 1991

Yazdır

YORUM EKLE

Yorum Başlığı

Yorum

YORUMLAR

  • Bu habere henüz yorum yapılmamış. İlk yorum yapan siz olun.

DİĞER HABERLER


GÜNDEM HABER

TOKİ Süleymanpaşa Konutları teslimata hazır

Tekirdağ Milletvekili ve Ak Parti MKYK Üyesi Sayın Mustafa YEL, TOKİ Süleymanpaşa 408 Konutluk Sosyal Proje

Gönlü Çorlu'daymış

ÇORLU Ticaret ve Sanayi Odasında düzenlenen toplantıdan sonra Çorlu'da gazetecilere demeç veren Büyükşehir

Süleymanpaşa Kadın Platformu; "HAK" ve "CAN" derdindeyiz

Süleymanpaşa Kadın Platformu'nun 8 Mart Dünya Kadınlar Günü" öncesinde düzenlediği etkinlikte konuşan CHP

Kılıçdaroğlu: "Bütün dokunulmazlıkları kaldıralım"

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, basına yaptığı açıklamada: "Dokunulmazlıklar konusunda şunu ifade

CHP'nin Meclis Başkanı Adayı Deniz Baykal

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu ve TBMM Geçici Başkanı Deniz Baykal TBMM'de yaptıkları görüşme sonrası

ÇOK OKUNANLAR

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

  • Haber bulunamadı

TEKİRDAĞ - HAVA DURUMU

TEKIRDAG